ژنرال دوستم: بابت جنگ‌های داخلی معذرت می‌خواهم

Image caption ژنرال دوستم دیروز به عنوان معاون اول اشرف غنی احمدزی، از نامزدان ریاست جمهوری افغانستان، معرفی شد.

ژنرال عبدالرشید دوستم، رهبر جنبش ملی اسلامی افغانستان با انتشار بیانیه‌ای از کسانی که در جریان جنگ‌های داخلی دو دهه گذشته این کشور آسیب دیده‌اند عذرخواهی کرد و از سایر رهبران و چهره‌های دخیل در این جنگ‌ها دعوت کرد که برای بازگشایی "صفحه جدیدی در تاریخ سیاسی افغانستان" از کسانی که در دو دهه گذشته از سیاست‌هایی که منجر به تنش‌ها و جنگ‌ها در این کشور شد، متاثر شده اند، معذرت بخواهند.

این بیانیه نخستین بار در صفحه فیسبوکی که از سوی هواداران ژنرال دوستم در ارتباط با انتخابات براه انداخته شده منتشر شد و نیز متن آن از تلویزیون آیینه که به ژنرال دوستم نزدیک است و بیشتر نشرات آن به زبان ازبکی است، نیز خوانده شد.

در این بیانیه آمده است: "وقت آن فرا رسیده است که همه ما از اثرات منفی‌ای که سیاست‌های ما در گذشته به مردم سراسر کشور رسانده است، از آنان معذرت بخواهیم. من می خواهم در این راستا پیشقدم باشم و بگویم که ما از همه آنانی که در هر دو طرف جنگ ها متحمل آسیب شده اند معذرت می خواهیم."

ژنرال دوستم با اشاره به حوادث دو دهه اخیر در افغانستان، می‌گوید: "در جنگ‌های داخلی دو دهه اخیر کبوتران سفید وجود ندارند."

آقای دوستم همچنین گفته است که هیچ‌ قومی در افغانستان از آسیب‌های ناشی از جنگ‌های داخلی مصون نمانده و همه اقوام در این کشور رنج دیده‌اند.

"در خلال این دو دهه گذشته متاسفانه حوادث ناخوشایند در کشور اتفاق افتاده است که در جریان آن مردمان ما از گروه و قومی که بوده اند متاثر شده و قربانی گردیده اند. من به این عقیده هستم که به همان اندازه که هموطنان ترک‌تبارمان در این قربانی ها مظلوم واقع شده اند، سایر هموطنان من اعم از پشتون، تاجیک، هزاره و سایرین نیز مظلومانه قربانی شده اند و درد این قربانی ها برای همه مان مشترک است."

آقای دوستم افزوده است: "جنگ به عنوان بدترین عمل بشری، متاسفانه از مردمان بی گناه ما قربانی گرفته است و در نتیجه ما را نسبت به هم بی‌اعتماد ساخته و از هم جدا نگه داشته است. این واقعیت تلخ کشور باید روزی با جسارت اذعان می شد."

ژنرال دوستم همچنین گفته است: "ما می خواهیم آغازگر عصر نو و رسم نوی باشیم که به اساس آن سایرین نیز جسورانه و جوانمردانه به اشتباهات گذشته اذعان نمایند و همه با هم از تکرار آن به صورت جمعی جلوگیری کنیم."

ژنرال دوستم که دیروز به عنوان معاون اول اشرف‌غنی احمدزی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده افغانستان معرفی شد، با اشاره به انتخابات پیش رو گفته: "در صورتی که مردم شریف ما برای ما مجال خدمت بدهند، ما متعهد هستیم که از این فرصت تاریخی برای مرهم گذاری بر دردهای مردم مان استفاده کنیم؛ تمامی تلاش ها را برای بازگرداندن بیجا شدگان داخلی کشور به کار برده و تعهد می نماییم که افغانستان ما به خانه مشترک همه گان مبدل گردیده و هیچ درد و ظلمی دو باره در این کشور تکرار نگردد."

این نخستین باری است که یک رهبر مطرح دخیل در جنگ‌های داخلی افغانستان از قربانیان این جنگ‌ها مستقیما معذرت می خواهد.

با این وجود این اقدام ژنرال دوستم یک روز پس از معرفی‌اش به عنوان نامزد معاونت اول ریاست جمهوری، از سوی شماری‌ها تلاش انتخاباتی برای جلب آرا تلقی شده است.

اما احمد تینچ از سخنگویان جنبش ملی اسلامی در گفت‌گو با بخش ازبکی بی‌بی‌سی گفته است که این اقدام ژنرال دوستم، ربطی به انتخابات ندارد.

جنگ‌های داخلی افغانستان در دهه هفتاد هجری خورشیدی منجر به کشته شدن هزارها غیرنظامی در افغانستان شد و نهادهای جهانی حقوق بشر شماری از رهبران و افراد دخیل در این جنگ‌ها را متهم به "جنایت جنگی و نقض حقوق بشر" کرده اند.