آغاز دومین جشنواره فیلم حقوق بشر افغانستان

Image caption این جشنواره برای پنج روز در کابل و بامیان برگزار شده است.

دومین جشنواره بین‌‎المللی فیلم حقوق بشر افغانستان امروز در کابل گشایش یافت.

در جشنواره چهره‌های برجسته سینمای معاصر افغانستان، مقام‌های دولتی، فیلم‌سازان، نویسنده ها و شماری مهمان خارجی در کابل گردهم آمده‌اند و در نخستین روز جشنواره شرکت کردند.

این جشنواره برای پنج روز در کابل و بامیان برگزار شده است. در روز گشایش این جشنواره نزدیک به چهارصد نفر از شهروندان افغان و اهالی سینمای کشورهای خارجی حضور داشتند.

عتیق رحیمی چهره برجسته سینمای افغانستان در کنار چهار شهروند خارجی که در زمینه فیلمسازی و حقوق بشر کار می‌کنند، هیات داوران این جشنواره هستند.

این جشنواره یکی از ۳۳ جشنواره بین‌المللی فیلم حقوق بشر جهان است که در افغانستان برگزار می شود.

جشنواره فیلم حقوق بشر افغانستان در لیسه استقلال کابل توسط باشگاه سینمایی افغانستان و به همکاری دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد (یوناما)، سفارت هلند در کابل، اداره افغان‌فیلم و شماری از نهادهای داخلی و خارجی‌ای که در زمینه حقوق بشر کار می کنند، برپا شده است.

Image caption عتیق رحیمی چهره برجسته سینمای افغانستان در کنار چهار فیلم‌ساز خارجی هیات داوران این جشنواره هستند.

برگزارکنندگان این جشنواره گفته‌اند که هدف اصلی از برگزاری این جشنواره یکی هم فراهم آوری زمینه‌ برای فیلمسازان جهان به ویژه همسایه‌های افغانستان است که بنابر دلایلی از جمله سانسور در کشورهای شان نمی توانند آثار خود را به نمایش بگذارند.

دیانا ثاقب، مسئول اجرایی باشگاه سینمایی افغانستان و از برگزارکنندگان این جشنواره به بی بی سی گفت که برای برگزاری این جشنواره بیش از دو ماه برنامه‌ریزی انجام شده و جشنواره بیشتر از آنچه انتظار می‌رفت پر جنب و جوش برگزار شد.

خانم ثاقب گفت که در این برنامه مهمانان ویژه‌ای از هند، آلمان و بریتانیا آمده اند. او گفت که برنامه مشابه همزمان در ولایت بامیان برگزار می شود و فیلم‌ها روی پرده می روند.

در دومین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم حقوق بشر از میان ۳۸۰ فیلم از سراسر جهان، ۶۵ فیلم در مرحله رقابت گزینش شده‌اند و در جریان پنج روز نمایش و نقد، با هم به رقابت می پردازند.

Image caption دیانا ثاقب، مسئول اجرایی باشگاه سینمایی افغانستان گفت که جشنواره بیشتر از آنچه انتظار می‌رفت پر جنب و جوش برگزار شد.

فیلم های نامزد این جشنواره در سه بخش داخلی، بین المللی و دانشجویی و در سه ژانر مستند، داستانی و انیمیشن باهم رقابت می کنند.

در پایان این جشنواره هیات داوران هشت فیلم را انتخاب خواهند کرد و این فیلم‌ها جوایز بهترین کارهای این جشنواره را دریافت خواهند کرد. به فیلم های پیروز جشنواره، جایزه نقدی و تندیس جشنواره اعطا می‌شود.

در افغانستان کمتر اتفاق می افتد که جشنواره‌ای در زمینه سینما و هنر برگزار شود و بیشتر از آن خیلی نادر است که جشنواره ای برگزار شود و در آن فیلم های از آمریکا تا انتهای آسیا به رقابت بپردازند.

تا سیزده سال قبل که روزهای پایانی حکومت گروه طالبان در افغانستان بود، صنعت فیلم و سینما در این کشور خوابیده بود و حتی دیدن تلویزیون جرم محسوب می‌شد.

Image caption دور اول این جشنواره دو سال پیش در ولایت های کابل و بلخ افغانستان برگزار شده بود.

سینماگران افغان می‌گویند که با توجه به رکود صنعت سینما در این کشور، برگزاری این جشنواره ها نشاندهنده پیشرفت سریع فعالیت‌های سینمایی در این کشور است.

عتیق رحیمی، نویسنده و کارگردان افغان که برای شرکت در این جشنواره از فرانسه به کابل آمده می‌گوید که درخشش سینمای افغانستان در دنیا فیلم‌سازان را به سعی بیشتر تشویق کرده است.

آقای رحیمی در گفت‌وگویی با بی‌بی‌سی افزود که افغانستان جنگ را پشت سر گذاشته و توانایی نویسنده ها و فیلمسازان افغان در به تصویر کشاندن روایات سال‌های جنگ افغانستان بیانگر قدرت هنری و فرهنگی هنرمندان افغانستان است.

دور اول این جشنواره دو سال پیش در ولایت های کابل و بلخ افغانستان برگزار شده بود.

با وجود تاخیر یک ساله در برگزاری این جشنواره، مسئولان جشنواره می‌گویند سعی خواهند کرد که جشنواره را پس از این همه ساله برگزار کنند.

مطالب مرتبط