حامدکرزی: ناتو در افغانستان باعث رنج و زحمت زیاد شد

Image caption حامدکرزی گفت که حکومتش فعالانه با رهبران طالبان در حال گفت‌وگو است

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان از ناتو به "دلیل ناکامی در آوردن ثبات در افغانستان" انتقاد کرده‌است.

آقای کرزی در برنامه نیوزنایت بی بی سی گفت: "در عرصه امنیت، عملکرد ناتو باعث رنج افغانستان شد، جانهای بسیاری گرفته شد و هیچ پیشرفتی به دست نیامد و افغانستان امنیت ندارد."

آقای کرزی گفت تمرکز ناتو بر جنگ در روستاهای افغانستان، به جای هدف قرار دادن پایگاه‌های امن طالبان در پاکستان، نادرست بوده است.

رئیس جمهور کرزی که فقط شش ماه دیگر به دوره ریاستش باقی مانده، افزود:"من خشنود نیستم که بگویم امنیت نسبی داریم. این چیزی نیست که به دنبال آن باشیم. آنچه ما می‌خواستیم امنیت کامل و جنگ مشخص و واضح بر ضد تروریسم بود."

آقای کرزی که با یلدا حکیم از بخش انگلیسی بی‌بی‌سی صحبت می‌کرد، گفت که اولویت او اکنون آوردن صلح و امنیت به افغانستان، به شمول توافقی برای تشریک قدرت با طالبان است.

او گفت که برای این منظور حکومتش فعالانه با رهبران طالبان در حال گفت‌وگو است.

رئیس جمهوری افغانستان گفت:"آنها [طالبان] افغان هستند. اگر در صلاحیت رئیس جمهور یا دولت افغانستان باشد که آنها را در موقف یا سمتی دولتی بگمارد، این کار خواهد شد. اما در جایی که مردم افغانستان افراد را از طریق انتخابات به موقفی در ساختار حکومت می‌گمارند، طالبان باید بیایند و در انتخابات شرکت کنند."

حقوق زنان

رئیس جمهور کرزی این نگرانی‌ها را رد کرد که با بازگشت طالبان، پیشرفت‌های به دست آمده در عرصه حقوق زنان در افغانستان از دست خواهد رفت.

او گفت: "بازگشت طالبان باعث تضعیف پیشرفت‌ها نخواهد شد. این کشور نیازمند صلح است. من حاضرم هر کاری که صلح را به افغانستان می‌آورد، انجام دهم و از طریق صلح اهداف زنان افغان را بهتر ارتقا دهم."

آقای کرزی تاکید کرد:"من هیچ شکی ندارم که (بعد از صلح) شمار زنان و دختران جوان افغانی که درس می‌خوانند و فرصت تحصیلات عالی و اشتغال بهتر را به دست می‌آورند، افزایش خواهد یافت. هیچ تردیدی در آن نیست؛ حتی اگر طالبان برگردند این روند پایان نخواهد یافت و یا کند نخواهد شد."

موافقتنامه دوجانبه امنیتی

آقای کرزی بار دیگر تصریح کرد که هیچ عجله‌ای برای امضاء توافقنامه دوجانبه امنیتی با آمریکا ندارد.

ایالات متحده خواهان آن است که این سند امنیتی، که روابط آمریکا و افغانستان بعد از ۲۰۱۴ و خروج نیروهای ناتو را ترسیم می‌کند، قبل از انتخابات به امضاء‌ برسد.

آمریکایی‌ها می‌خواهند این سند توسط رئیس جمهور کرزی به امضاء‌ برسد تا این توافقنامه تبدیل به یک موضوع انتخاباتی در افغانستان نشود.

آقای کرزی در این زمینه گفت: "اگر این توافقنامه در درازمدت برای ما مفید نباشد، آنها (آمریکاییها) می‌توانند افغانستان را ترک کنند. این سند باید برای اهداف و منافع افغانستان مناسب باشد. اگر به حال ما مناسب نباشد و اگر به حال آنها هم مناسب نباشد، طبیعتا هرکدام از طرفین راه جداگانه خود را پیش خواهد گرفت."

آمریکایی‌ها در حال از دست دادن امید خود به امضای این توافقنامه هستند و گفته‌اند خروج کامل نیروهای خود از افغانستان را مدنظر خواهند گرفت.

خروج نیروها

آقای کرزی در سالهای اخیر روابط دشواری با حامیان غربی خود داشته و بخشی از آن به دلیل انتقاد علنی او از ناتو بوده است. رئیس جمهور کرزی ناتو را متهم می‌کند که به حاکمیت ملی افغانستان احترام نداشته است.

در سال ۲۰۰۹، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا حامد کرزی را "همکاری غیرقابل‌ اتکا و غیرموثر" توصیف کرد.

با اینحال، آقای کرزی در مصاحبه خود با نیوزنایت بی‌بی‌سی این موضوع را رد کرد و گفت به او به این دلیل این نسبت‌ها را می‌دهند که "در جایی که می‌خواهند با آنها همراهی کنیم، ما همراهی نمی‌کنیم. آنها می‌خواهند وقتی غیرنظامیان کشته می‌شوند، خاموش باشیم، اما ما سکوت نمی‌کنیم. ما نمی‌توانیم سکوت کنیم."

رئیس جمهور افغانستان در مصاحبه خود اذعان کرد که در سال‌های پس از ورود نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا به افغانستان او روابط خوبی با جورج بوش رئیس جمهور وقت داشت.

آقای کرزی گفت: "در آن سالهای آغازین تفاوت نظر بسیار زیادی بین ما (با بوش) وجود نداشت. وخامت روابط ما از سال ۲۰۰۵ آغاز شد، زمانی که ما شاهد اولین کشتارهای غیرنظامیان بودیم، زمانی‌که ما دیدیم که جنگ بر ضد تروریسم در جایی که باید صورت بگیرد، صورت نمی‌گیرد."

آقای کرزی گفت که جنگ باید "بر ضد پناهگاه‌ها و مراکز آموزشی خارج از افغانستان صورت گیرد، نه اینکه سربازان آمریکایی و ناتو در قریه‌های افغانستان عملیات براه بیاندازند و به مردم افغانستان آسیب وارد کنند."

فساد اداری

انتقادات زیادی نسبت به ناکامی حکومت افغانستان در زمینه مبارزه با فساد وجود داشته است. این موضوع و نیز عدم پیشرفت در زمینه حقوق زنان، منجر به آن شد که نروژ اخیرا اعلام کند که کمک‌های خود به افغانستان را کاهش می‌دهد.

آقای کرزی در مصاحبه خود گفت:"حکومت ما ضعیف است و در مقایسه با دیگر حکومت‌ها ناموثر. ما تازه شروع به کار کرده‌ایم. اما فساد بزرگ، فسادهای صدهامیلیون دلاری، کار افغانها نبود. حالا همه این موضوع را می‌دانند. این فساد خارجی‌ها بود."

رئیس جمهوری افغانستان تصریح کرد:"قراردادهای اصلی و قراردادهای فرعی، قراردادهای کورکورانه که به مردم داده شد و پولی که به هر طرف پخش شد که وفاداری خریده شود، پولی که به هر طرف پخش شد که تسلیمی مقامات حکومت افغانستان را در سیاست‌های و طرحهایی خریده شود که مردم افغانستان با آن موافق نیستند. اینها بخش اصلی فساد بود."