اشرف غنی احمدزی و سرور احمدزی برای نامزدی در انتخابات ثبت نام کردند

Image caption ژنرال دوستم و سرور دانش معاونان اشرف غنی احمدزی هستند

اشرف غنی احمدزی، وزیر پیشین مالیه/دارایی افغانستان برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری آینده، در کمیسیون مستقل انتخابات ثبت نام کرد.

آقای احمدزی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ هم نامزد بود و ۱۳۵ هزار رای (۲.۹۴ درصد) به دست آورد.

او، عبدالرشید دوستم رهبر جنبش ملی اسلامی و سرور دانش معاون رئیس حزب وحدت اسلامی را به ترتیب به عنوان معاونان اول و دوم خود برگزیده است.

گفته می‎شود که شماری از مقام‌های ارشد دولتی از جمله حامد کرزی رئیس جمهوری و کریم خلیلی معاون دوم او از نامزدی غنی احمدزی حمایت می کنند، هر چند رئیس جمهوری گفته که او و دیگر مقام‌های دولتی نباید از هیچ نامزدی حمایت کنند.

بر اساس تحلیل‎های محافل سیاسی و رسانه‎ای افغانستان، عبدالله عبدالله رئیس ائتلاف ملی که پیش از این به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده، رقیب اصلی اشرف غنی احمدزی خواهد بود.

آقای احمدزی پس از ثبت نام پیامی منتشر کرد و در آن نوشت: "از بیش از یک قرن به دین طرف، سیاست عمومی کشورمان نپذیرفتن همدیگر، عدم تحمل و نفی کردن سیاست یکدگر بوده است. اکثر حکام‎مان از قدرت خود به عنوان حربه‎ای جهت حذف سیاسی و یا فزیکی مخالفین سیاسی خود استفاده نموده‎اند."

او تاکید کرده است: "ما در این مقطع حساس تاریخی به پذیرش و تحمل همدیگر نیازمندیم."

این عضو سابق کابینه آقای کرزی همچنین با تاکید بر "اجماع ملی" برای تامین ثبات و حاکمیت قانون، نوشته است: "ما حاضریم که خود را تغییر دهیم تا خداوند موفقیت را نصیب ما و ملت مان گرداند."

اشرف غنی احمدزی از قبیله کوچی احمدزی قوم پشتون، عبدالرشید دوستم ازبک و سرور دانش هزاره است. به نظر می‎رسد که این نامزد انتخابات بر آرای این سه قوم می‎تواند حساب باز کند. هر چند شماری از رهبران بانفوذ هزاره و پشتون از او حمایت نمی‌کنند.

آقای احمدزی سالها در آمریکا زندگی کرده، استاد دانشگاه بوده و در بانک جهانی کار کرده است. او در حکومت انتقالی افغانستان به ریاست آقای کرزی وزیر مالیه/دارایی بود و در سالهای اخیر ریاست کمیسیون انتقال مسئولیت امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای داخلی را به عهده داشت.

یک روز پیشتر از آقای احمدزی، برادرش حشمت غنی احمدزی هم برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده و به این صورت هر دو برادر با هم رقیب خواهند بود. این رکوردی تازه در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان است.

سرور احمدزی

Image caption سرور احمدزی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۸ آمریکا در ستاد انتخاباتی باراک اوباما کار کرد

سرور احمدزی نیز امروز در کمیسیون مستقل انتخابات خود را به عنوان نامزد معرفی کرد و عبدالرحمان و کبیر قریشی را به ترتیب به عنوان معاونان اول و دوم خود معرفی کرده است.

اقای احمدزی در انتخابات سال ۲۰۰۹ نیز شرکت کرده بود و بیشتر از ۱۴ هزار رای (۰.۳۱ درصد) را بدست آورده بود.

او در رشته روابط بین‎الملل کارشناسی ارشد دارد و در جریان آموزش در دهه هفتاد در پاکستان از فعالان دانشجویی در میان دانشجویان افغان بود.

آقای احمدزی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۸ آمریکا در ستاد انتخاباتی باراک اوباما کار کرد و هدفش از حمایت از او این بود که عملی شدن شعار تغییر آقای اوباما شامل حال افغانستان هم شود.

غیر از این دو نامزد انتخابات ۱۳۹۳ افغانستان، ۹ نامزد دیگر هم تا حال ثبت نام کرده‎اند: عبدالله عبدالله، عبدالرحیم وردک، حشمت غنی احمدزی، دل آغاز کوهدامنی، قطب‎الدین هلال، سید اسحاق‌ گیلانی، بسم‎الله شیر، عبدالرب رسول سیاف و فضل کریم نجیمی.

از آن جمله قطب‌الدین هلال کسی است تا همین اواخر در صف مخالفان مسلح دولت بود و چند بار به عنوان معاون گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی در کابل با مقامهای دولتی مذاکره کرد.

آقای هلال دیروز پس از ثبت نام به خبرنگاران گفت که هر چند او آقای حکمتیار را رهبر حزب اسلامی می‎داند، اما در انتخابات به نمایندگی از او و حزب اسلامی نامزد نشده، بلکه به عنوان یک فرد مستقل ثبت نام کرده است.