وزارت تجارت افغانستان: صادرات قالی۸۰ درصد کاهش یافته است

Image caption صادرات قالی افغانی از ۲۶۲ میلیون دلار در سال ۲۰۰۷ به حدود ۵۰ میلیون در سال ۲۰۱۲ کاهش یافته است

وزارت تجارت/بازرگانی و صنایع افغانستان اعلام کرد که صادرات قالی دست باف افغانستان در مدت شش سال گذشته بیش از ۸۰ درصد کاهش یافته است.

براساس اعلام اداره آمار افغانستان در شش سال گذشته صادرات قالی افغانی از ۲۶۲ میلیون دلار ذر سال ۲۰۰۷ به حدود ۵۰ میلیون در سال ۲۰۱۲ کاهش یافته است.

وزارت تجارت هشدار داده که صنعت قالی بافی افغانستان روبه به رکود است و تصریح کرده که درحال حاضر کمتر از ۵ درصد قالی تولید شده در بازار داخلی به فروش می‌رسد.

مقامات این وزارت، بحران اقتصادی بین‌المللی بخصوص در بازارهای کشورهای غربی و سیاست گذاری درست کشورهای تولید کننده قالی از جمله همسایه‌های افغانستان را از عوامل اصلی کاهش میزان صادرات قالی افغانستان عنوان کرده است.

Image caption حدود یک میلیون نفر در افغانستان به قالی بافی مصروف هستند و بعد از میوه خشک این صنعت بیشترین ارز را وارد کشور می‌کند

این وزارت اعلام کرده که برای افزایش میزان صادرات قالی و رشد این صنعت در افغانستان استراتژی سه ساله را برای رشد این صنعت تدوین کرده است.

در استراتژی جدید آمده که حدود یک میلیون نفر در افغانستان مشغول قالی بافی هستند و بعد از میوه خشک این صنعت بیشترین ارز را وارد کشور می‌کند.

براساس ارزیابی این وزارت ۷۰ درصد از قالی افغانستان در ولایتهای شمالی تولید و ۲۵ درصد در ولایت کابل در مرکز و بقیه در ولایت هرات در غرب افغانستان بافته می‌شود.

وزارت تجارت ارزش قالی صادر شده از سال ۲۰۰۷ میلادی تا سال ۲۰۱۱ را بیش از ۵۴۵ میلیون دلار اعلام کرده که پاکستان با خرید ۴۵۵ میلیون دلار در صدر این کشورها و فرانسه با کمتر از ۲۰ هزار دلار خرید در ته جدول قرار دارد.

متصل کمکی، معاون وزیر تجارت و صنایع افغانستان نیز گفت که در حال حاضر بیش از سه هزار کارخانه قالی بافی در سراسر افغانستان وجود دارد و ساخت نزدیک به ۵ هزار کارخانه قالی بافی دیگر نیز در جریان است.

مقامات افغان می‌گویند که هزینه بالای حمل و نقل، بازاریابی، هزینه بر بودن تهیه مواد اولیه، خدمات بعد از تولید همانند شست وشو و رفوگری از مشکلات عمده صنعت قالی در افغانستان به حساب می‌آیند.

عدم حمایت لازم دولت از این صنعت، در اختیار قرار ندادن زمین به صنعت کاران، کمک‌های فنی و بازاریابی از چالشهای دیگر در زمینه رکود صنعت قالی بافی در افغانستان اعلام شده است.

مطالب مرتبط