روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۱۷ میزان

Image caption روزنامه افغانستان

روزنامه های چاپ امروز کابل در سرمقاله ها و مطالب اصلی خود همچنان به بررسی و تحلیل مسایل انتخاباتی پرداخته اند.

۸صبح در سرمقاله خود با عنوان "بی‎طرفی تان را ثابت کنید"، نوشته که کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی متشکل از افرادی است که "تجربه انتخاباتی کمتری دارند" و بیشتر آنها "به دلایل سیاسی" به عضویت این نهاد برگزیده شده اند. روزنامه افزوده که به همین دلیل در مورد "ظرفیت و تعهد آنان اندکی تردید وجود دارد."

به نظر نویسنده، حالا این پرسش "به صورت جدی" مطرح است که آیا اعضای ارشد این کمیسیون می توانند "اصل استقلال" این نهاد را به نمایش بگذارند یا نه. ۸صبح افزوده که کمیسیون شکایات انتخاباتی برای اثبات این موضوع هنوز فرصت دارد. به باور روزنامه، برخورد "مسئولانه" این کمیسوین می تواند اعتماد مردم را جلب کند.

۸صبح با اشاره به این که علیه شماری از نامزدها شکایاتی به این کمیسیون رسیده، نوشته که شماری از نامزدها در دادگاه ها پرونده دارند و برخی دیگر در خارج به سر برده و مشخص نیست آنها در کشورهای میزبان مشغول چه کاری بوده اند و همچنین در مورد برخی دیگر گزارشهایی پخش شده که در "فساد اداری"دست دارند.

این روزنامه تاکید کرده که اعضای کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی باید با توجه به تجربه دو انتخابات گذشته، اقداماتی را روی دست گیرند تا در آینده به "برخورد سیاسی" با سرنوشت انتخابات متهم نشوند. روزنامه افزوده که در دو انتخابات گذشته این نهاد هدف چنین اتهاماتی قرار گرفته بود.

نجیب الله شمس در مقاله ای در آرمان ملی نوشته که رئیس جمهوری آینده افغانستان باید قاطعیت کافی داشته باشد تا بتواند عدالت و امنیت را تامین کند و در راستای استقرار حاکمیت قانون گام بردارد. نویسند تاکید کرده که رئیس جمهوری آینده باید بتواند ابزارهای سرکوبگری از دست "اربابان جامعه" بگیرد و مصلحت اندیشی را کنار بگذارد.

نویسنده آرمان ملی افزوده که یکی از عواملی که باعث دربدری مردم در سه دهه گذشته شده "تمرکز قدرت" است و در کنار آن ابزارهای سرکوب، اسلحه و نیروهای شبه نظامی قومی به دست "زورگویان جناحی، اربابان قدرت دولتی و متنفذان قومی" بوده است. مقاله نویس معتقد است که این عوامل زمینه ایجاد بیروکراسی، بی قانونی و بی‏عدالتی را گسترش داده است.

نویسنده آرمان ملی به رئیس جمهوری آینده توصیه کرده که در حلقه تیم انتخاباتی و حواریون درباری خود گیرنماند و دانشمندان باتجربه و کارشناسان نخبه را کنار نزند. از سوی دیگر به مردم هم وعده های بالا بلند ندهد و در اطراف خود افراد فاسد، متعصب و تنگ نظر را راه ندهد تا فرصت نهادینه سازی دموکراسی مطابق ارزشهای قانون اساسی فراهم شود.

روزنامه ماندگار در مطلبی با عنوان " رئیس جمهور کرزی چه می‌گوید؟"، اظهارات اخیر حامد کرزی رئیس جمهوری را نقد کرده است. به نظر روزنامه، بخشی ا ز"ناکامی" ناتو در مبارزه با تروریسم با سیاستگذاری های کاخ ریاست جمهوری افغانستان ارتباط دارد.

آقای کرزی در برنامه نیوزنایت بی بی سی گفت: "در عرصه امنیت، عملکرد ناتو باعث رنج افغانستان شد، جانهای بسیاری گرفته شد و هیچ پیشرفتی به دست نیامد و افغانستان امنیت ندارد."

نویسنده افزوده که "این آقای کرزی بود که با انتقاد ازسیاست ناتو در پیوند با مبارزه با تروریسم، فشار [بر گروههای تروریستی] را کاست." به نظر ماندگار، "او با اتکا به سیاست قومی ‌چنان تبلیغات علیه تروریسم را کاهش داد که حتا این فشارها باعث شد تا ناتو نیز از مبارزۀ آن‌چنانی دست بردارد."

ماندگار همچنین معتقد است که یکی از اهداف رئیس جمهوری در بیان این موضوع، "برائت دادن" خودش است تا جامعه جهانی و ناتو را مسئول عدم استقرار صلح در کشورش قلمداد کند. روزنامه افزوده که هرچند آقای کرزی دولت خودش را "ناکام" خواند، اما دلیل آن را به دیگران ارجاع کرده است.

مطالب مرتبط