کرزی کمیسیون برگزاری لویه جرگه مشورتی را تعیین کرد

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان دو کمیسیون جداگانه را برای برگزاری و تامین امنیت لویه جرگه‎ای برای مشورت درباره توافقنامه امنیتی با آمریکا تشکیل کرده است.

آقای کرزی پریروز (۱۵ میزان/مهر) در یک نشست خبری اعلام کرد که این جرگه تا یک ماه دیگر برگزار می‎شود تا چگونگی شرایط این موافقتنامه بررسی شود.

لویه جرگه در قانون اساسی عالی‎ترین مظهر اراده ملت تعریف شده که متشکل از اعضای پارلمان و روسای شوراهای ولایتی و ولسوالی‌ها است، اما لویه جرگه مورد نظر آقای کرزی متشکل از افراد دعوت شده از جانب کمیسیون برگزاری خواهد بود.

آقای کرزی در حکمی صادق مدبر رئیس کل اداره امور ریاست جمهوری را به ریاست دبیرخانه و فرید حکمت و نجیب‎الله امین معاونان او را به عضویت این کمیسیون تعیین کرده است.

رئیس جمهوری افغانستان شش ژنرال ارشد وزارت دفاع، وزارت داخله/کشور، اداره امنیت ملی و واحد محافظت رئیس جمهوری را برای برنامه‌ریزی و نظارت بر تامین امنیت این جرگه تعیین کرده است.

ریاست این کمیته با محمدایوب سالنگی معاون امنیتی وزیر داخله است که بر اساس دستور آقای کرزی به رئیس کمیسیون برگزاری گزارش می‎دهد.

توافقنامه امنیتی بین افغانستان و آمریکا برای هر دو کشور اهمیت زیادی دارد و از دو سال به این سو مقام‌های هر دو کشور درباره آن گفت‌وگو کرده اند.

در پی گشایش دفتر گروه طالبان در قطر، حکومت افغانستان واکنش منفی نشان داد و دفتر آقای کرزی روز ۲۹ جوزا/خرداد گذشته اعلام کرد که گفت‌وگوهای استراتژیک بین آمریکا و افغانستان را به حال تعلیق درآورده است.

حکومت آقای کرزی همواره تاکید کرده که این توافقنامه باید مطابق شرایطی که از سوی دولت افغانستان تعیین می‌شود، به امضا برسد.

تامین امنیت، تقویت نیروهای مسلح و حمایت از افغانستان در برابر هر نوع تجاوز خارجی، هم از شرایط دولت افغانستان است.

آقای کرزی گفته که چگونگی تعریف تجاوز خارجی به افغانستان در گفت‌وگوهای مقام‌های دو کشور مورد توافق قرار نگرفته است.

این در حالی است که در ماه‌های اخیر به گزارش روزنامه‌های غربی، دولت باراک اوباما "به دلیل ناامیدی از مذاکرات با دولت افغانستان" احتمال خروج کامل نیروهای آمریکایی از این کشور را بررسی می‌کند.

مطالب مرتبط