بازداشت یک بمبگذار انتحاری در کابل

Image caption دفتر مطبوعاتی اداره امنیت ملی ویدئوی اعترافات حضرت الله را هم در صفحه فیسبوک خود منتشر کرده است

اداره امنیت ملی افغانستان از بازداشت یک بمبگذار انتحاری خبر داده که به گفته منابع این اداره قصد داشته در روزهای عید قربان در شهر کابل دست به عملیات انتحاری بزند.

دفتر مطبوعاتی اداره امنیت ملی در اطلاعیه‌ای نوشته که این فرد حضرت الله نام دارد و به نامهای "جواد" و ابوبکر" مشهور و اهل ولایت خوست در جنوب شرق افغانستان است.

بر اساس این اطلاعیه، حضرت الله در مدرسه‌ای در منطقه "تل" وزیرستان در منطقه قبایلی پاکستان آموزش دیده و توسط فردی به نام عبدالله، مسئول استخدام بمبگذاران انتحاری شبکه حقانی به عضویت این شبکه درآمد.

امنیت ملی افزوده که حضرت الله تحت نظر عبدالله آموزش بمبگذاری انتحاری را سپری کرد و به دستور او در نظر داشت که در روزهای عید قربان در یکی از نقطه های پررفت و آمد شهر کابل دست به عملیات انتحاری بزند.

دفتر مطبوعاتی اداره امنیت ملی گفته که این فرد توسط ماموران این اداره بازداشت شده و او در جریان بازجویی "اعتراف" کرده که 35 روز در مدرسه تل آموزش دیده و استفاده از ابزارهای تروریستی و واسکت/جلیقه انتحاری را فراگرفته است.

به گزارش این دفتر، حضرت الله گفته که او تحت نظر مربیان عرب، پاکستانی و ازبک با جنگ افزارهای مختلف آشنا شد و با نمایش فیلم های "جعلی و تبلیغاتی" به لحاظ ذهنی آماده عملیات انتحاری شد.

دفتر مطبوعاتی اداره امنیت ملی ویدئوی اعترافات حضرت الله را هم در صفحه فیسبوک خود منتشر کرده است.

هنوز مشخص نیست که این اعترافات تحت چه شرایطی گرفته شده است.

پیش از این یک بمبگذار انتحاری دیگر که در شهر غربی هرات بازداشت شده بود، در جریان بازجویی خود به ماموران اداره امنیت ملی گفته بود که اعضای ارشد گروه طالبان در جریان آموزش بمبگذاران انتحاری، به آنها "تجاوز جنسی" می کنند.

" اعترافات" این فرد در رسانه های افغانستان بازتاب گسترده ای داشت.

مطالب مرتبط