انوارالحق احدی؛ رهبر حزب سوسیال دموکرات افغانستان

Image caption احدی اکنون برای شرکت در کار و زار انتخاباتی خود را نامزد ریاست جمهوری افغانستان کرده است

انوارالحق احدی از چهره های سیاسی افغانستان است که پس از توافقات بن به دنبال یک دوره مهاجرت طولانی وارد افغانستان شد و در سمت های مهم دولتی کار کرد.

از او عمدتا به عنوان یکی از چهره های تکنوکرات نام برده می شود که در دولت سازی در افغانستان پس از فروپاشی طالبان نقش بازی کرده است.

آقای احدی به دلیل تجربه کاری در عرصه بانکداری نخستین رییس بانک مرکزی افغانستان در دوره موقت و انتقالی شد. در همین زمان اسکناس های جدید در افغانستان چاپ شد و روند تبدیل آن با اسکناس‌های قبلی موفقانه انجام شد.

آقای احدی رهبری حزب سوسیال دموکرات افغانستان موسوم به "افغان ملت" را بر عهده دارد و در سالهای گذشته در پست های وزارت مالیه/دارایی و وزارت تجارت کار کرده است.

آقای احدی با ازدواج با فاطمه گیلانی دختر پیرسید احمد گیلانی، از چهره‌های مذهبی و یکی از رهبران جهادی افغانستان، توانسته در میان پشتون های طرفدار او نیز هوادارانی بیابد.

آقای احدی در ماه های پایانی سال ۱۳۸۷ هجری خورشید از پست وزارت مالیه کنار رفت و اعلام کرد که می خواهد در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ به عنوان نامزد حزب افغان ملت شرکت کند.

ولی یکی از معاونان این حزب پس از اعلام آمادگی آقای احدی برای شرکت در انتخابات به رسانه ها گفت که حزب افغان ملت آقای احدی را به عنوان نامزد خود برای انتخابات معرفی نکرده است.

Image caption احدی در ماه های پایانی سال ۱۳۸۷ هجری خورشید از پست وزارت مالیه کنار رفت و اعلام کرد که می خواهد در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ به عنوان نامزد حزب افغان ملت شرکت کند

آقای احدی با آن که از اولین افرادی بود که دفاتر انتخاباتی خود را در کابل و برخی شهرهای افغانستان فعال کرده بود ولی در آخرین روزها به دلایلی که تا هنوز روشن نیست از نامزدی در انتخابات دوم ریاست جمهوری افغانستان صرف نظر کرد.

برخی ها باور دارند که میان او و حامد کرزی یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری توافقاتی انجام شده بود.

بعد از پیروزی کرزی در انتخابات ریاست جمهوری او به عنوان وزیر اقتصاد معرفی شد ولی مجلس نمایندگان افغانستان صلاحیت او را تایید نکرد. بعد کرزی او را به عنوان وزیر تجارت/بازرگانی و صنایع افغانستان معرفی کرد که صلاحیت وی تایید شد.

احدی اکنون برای شرکت در کار و زار انتخاباتی خود را نامزد ریاست جمهوری افغانستان کرده است.

انوارالحق احدی در سال ۱۳۳۰ هجری خورشیدی در کابل به دنیا آمد.

او درجه لیسانس و ماستری را در رشته اقتصاد و علوم سیاسی از دانشگاه آمریکایی در بیروت گرفته و نیز از دانشگاه نورد ویسترن آمریکا در رشته علوم سیاسی دکتری دارد.

آقای احدی بین سال های ۱۳۶۳ و ۱۳۸۱ هجری خورشیدی در سمت های دستیار استاد علوم سیاسی در دانشگاه کارلتین آمریکا، رئیس بانکداری در بانک کانتینیتال ایلونای شیکاگو و استاد علوم سیاسی در دانشگاه پراویدنیس آمریکا فعالیت داشته است.

او از سال ۱۳۸۱ تا سال ۱۳۸۳ به عنوان رییس بانک مرکزی و از سال ۱۳۸۳ تا سال ۱۳۸۷ به عنوان وزیر مالیه(دارایی) افغانستان کار کرده است.

مطالب مرتبط