دیدبان حقوق بشر: مانع شرکت ناقضان حقوق بشر در انتخابات افغانستان شوید

Image caption سازمان دیدبان حقوق بشر، بارها خواستار بررسی وقایع جنگ های داخلی و محاکمه عاملان آن شده است

سازمان دیدبان حقوق بشر که مقر آن در نیویورک است از حامیان بین‌المللی افغانستان خواسته است تا مانع حضور ناقضان حقوق بشر در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده این کشور شوند.

این سازمان گفته است که ناقضان حقوق بشر باید از فهرست نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری حذف شوند.

برد آدامس، مسئول سازمان دیدبان حقوق بشر می‌گوید:" اگر دولت افغانستان در یک دهه گذشته به مساله حقوق بشر می‌پرداخت، حالا شمار زیادی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری یا رد صلاحیت می‌شدند و یا هم در زندان می بودند."

آقای آدامس افزود:"حامیان خارجی افغانستان باید بر دولت این کشور فشار بیاورند تا مطمئن شوند که ناقضین جدی حقوق بشری دیگر در انتخابات های آینده راه نیابند."

جنگ‌های داخلی افغانستان در دهه هفتاد هجری خورشیدی منجر به کشته شدن هزارها غیرنظامی در افغانستان شد و نهادهای جهانی حقوق بشر شماری از رهبران و افراد دخیل در این جنگ‌ها را متهم به " ارتکاب جنایت جنگی و نقض حقوق بشر" کرده اند.

اما تاکنون هیچ شخصی از سوی دادگاه ذیصلاح در ارتباط به جرایم جنگی در افغانستان متهم نشده است.

در قانون انتخابات افغانستان تصریح شده که اگر کسانی از سوی دادگاه ذیصلاح متهم به جرایم جنگی و یا حرمان از حقوق مدنی شده باشد، حق شرکت در انتخابات را ندارد.

روز یکشنبه ۱۴ میزان/مهر مهلت ثبت نام مامزدان انتخابات ریاست جمهوری و شورای ولایتی سال آینده افغانستان به پایان رسید.

۲۷ تن نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شده اند و تنها یک زن در میان نامزدهای ریاست جمهوری دیده می‌شود.

فهرست نهایی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری پس از بررسی شکایات احتمالی علیه آنها و تایید این فهرست از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، روز ۲۵ عقرب/آبان اعلام خواهد شد.

مطالب مرتبط