سفر غیر منتظره جان‌کری به کابل

Image caption جان کری برای گفت‌وگوهای "فوری" با حامد کرزی به کابل سفر کرده است

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا برای گفت‌وگوهای "فوری" در مورد موافقتنامه امنیتی بین افغانستان و آمریکا به کابل سفر کرده است.

آقای کری در این سفر از قبل اعلام ناشده، با حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در مورد پایان مهلت مقام های افغان برای امضای موافقتنامه امنیتی میان کابل و واشنگتن گفت‌وگو کرد.

جزییات این گفت‌وگوها تا هنوز اعلام نشده است.

پیشتر بارک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در گفت‌وگویی با حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان خواسته بود که سرنوشت امضای این موافقتنامه تا پایان ماه اکتبر مشخص شود.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، امضای موافقتنامه امنیتی به دولت آمریکا، مجال آن را فراهم می‌کند که سربازان خود را سال آینده پس از پایان ماموریت ناتو در افغانستان نگه دارد.

Image caption حامد کرزی گفت که برای گفت‌وگو در مورد امضای موافقتنامه امنیتی لویه جرگه را فرا می خواند و با مردم مشورت می‌کند

تاکید آمریکا برای حضور در افغانستان مبارزه با تروریسم است.

افغانستان و آمریکا از یک سال به این سو مشغول مذاکره در مورد جزئیات موافقتنامه امنیتی بوده اند.

مقام های دولت افغانستان گفته اند که به شرطی با آمریکا موافقتنامه امنیتی امضا می‌کنند که در این موافقتنامه منافع ملی افغانستان لحاظ شده باشد. و به حاکمیت ملی این کشور نقض نشود.

رئیس جمهوری افغانستان همچنین گفته که برای امضای موافقتنامه امنیتی آمریکا باید تعهد کند که در مقابل مداخله کشورهای خارجی در امور افغانستان، از این کشور دفاع خواهد کرد.

اخیرا مقام های دولت افغانستان در شورای امنیت ملی این کشور گفته اند که گفت‌وگوها در مورد امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا مراحل نهایی خود را طی می کند.

اما حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان دو روز پیش به خبرنگاران گفت که تصمیم دارد برای رای زنی در مورد امضای این موافقتنامه لویه جرگه را فرا بخواند و با مردم در این مورد مشورت کند.

در همین حال روزنامه واشنگتن پست به نقل از ایمل فیضی سخنگوی حامد کرزی نوشته است که اخیرا آمریکا فردی به نام عبدالطیف محسود از فرماندهان ارشد طالبان پاکستانی را که در حال میانجی‌گری بین کابل و طالبان افغانستان بوده، بازداشت کرده است.

سخنگوی دولت افغانستان گفته است، بازداشت آقای محسود، تلاشهای دولت افغانستان برای رسیدن به توافقات صلح با طالبان را بهم زده است.

ایمل فیضی در گفت‌و‌گو با بی‌بی‌سی، اظهاراتش با واشنگتن پست را تائید کرد و گفت آقای کرزی قصد دارد، این مساله را در دیدار با جان کری مطرح کند.

موافقتنامه امنیتی، در واقع بخشی از پیمان استراتژیک است که افغانستان و آمریکا آن را در سال ۲۰۱۲ امضا کردند.

در آن زمان دو طرف توافق کردند که جزئیات "بخش امنیتی" این پیمان، ظرف یک سال توسط وزرای خارجه دو کشور، آماده شود.

مدت زمانی اعلام شده در پایان ماه اکتبر ۲۰۱۳ تمام می‌شود.

این درحالی است که دولت افغانستان تلاش دارد لویه جرگه ای برگزار کرده و مشورت اعضای لویه جرگه در این مورد را بگیرد. کمیسیون برگزاری لویه جرگه سه روز پیش مشخص شد.

اگر افغانستان موافقتنامه امنیتی را امضا نکند، آمریکا تمامی نیروهای خود از افغانستان را بعد از ۲۰۱۴ بیرون خواهد کرد.

اپوزیسیون سیاسی دولت افغانستان بارها از حامد کرزی خواسته است که هرچه زودتر این پیمان را امضا کند.

مطالب مرتبط