لودین، چهره خبر ساز دور قبلی انتخابات ریاست جمهوری

Image caption لودین به دلیل ثبت بعضی تقلب ها در دور قبلی ریاست جمهوری به یکی از چهره های خبرساز تبدیل شد

عزیز الله لودین متولد سال۱۳۲۰ درولایت هرات در غرب افغانستان است. او در مدرسه ابتدائیه، سلطان غیاث الدین غوری در هرات درس خوانده و بعد وارد مکتب غازی در شهر کابل شده است.

لودین در سال ۱۳۳۹ وارد دانشگاه کابل شده و لیسانس خود را در رشته حقوق و علوم سیاسی از این دانشگاه گرفت و در سال ۱۳۴۴ به عنوان استادیار در این دانشگاه مشغول شد.

بعدا به آلمان رفت و تحصیل خود را ادامه داد و از دانشگاه کلن آلمان در رشته اقتصاد سند دکتری گرفت.

لودین در سال ۱۳۵۴ دوباره به افغانستان برگشت و در بخش تحقیقات علمی بانک ملی کار کرد و نیز به عنوان استاد دانشگاه دوباره فعالیت خود را آغاز کرد.

در دانشگاه کابل او سایر هم فکرانش حزب وحدت ملی افغانستان را راه اندازی کردند. با کودتایی کمونیستی در سال ۱۳۵۷ او و سایر موسسان این حزب زندانی و تا سال ۱۳۵۸ در زندان پلچرخی گذراند.

لودین با رهایی از زندان به پاکستان مهاجر شد و باحزب حرکت انقلاب اسلامی افغانستان به رهبری مولوی محمد نبی پیوست و به عنوان مشاور سیاسی وی فعالیت می کرد.

با تشکیل دولت موقت مجاهدین و سقوط دولت دکتر نجیب، لودین به آمریکا مهاجر شد و در گروه های مانند حرکت تحکیم وحدت ملی، جریان رم به رهبری ظاهر شاه و شورای عالی اسلامی به ابتکار اسماعیل خان همکاری داشت.

لودین در سال ۱۳۸۴ به عنوان رئیس اداره مبارزه با فساد اداری در افغانستان مقرر شد و علاوه بر آن دبیر شورای ملی افغانستان انتخاب شد و مسئولیت بازسازی ساختمان این شورا که در دوران جنگهای داخلی ویران شده بود، به وی واگذار شد.

او در سال ۱۳۸۶ به عنوان رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان منصوب و در سال ۱۳۸۹ به دلیل اعتراض نیروهای مخالف دولت از این سمت استعفا داد.

لودین برگزاری دور قبلی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را به عهده داشت. این انتخابات به دلیل ثبت بعضی از موارد تقلب به نفع رئیس جمهور افغانستان به دور دوم کشانده شد، ولی به دلیل عدم شرکت عبدالله در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری دور دوم انتخابات برگزار نشد و کرزی برنده انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد.

آقای لودین در جریان انتخابات دوم ریاست جمهوری افغانستان به شدت مورد انتقاد عبدالله عبدالله، رقیب انتخاباتی حامد کرزی بود.

یکی از شرط های آقای عبدالله برای رفتن به دور دوم انتخابات پس از افشای "تقلب گسترده" در انتخابات ریاست جمهوری، تغییر مسئولان کمیسیون انتخابات بود که از سوی رئیس جمهور کرزی پذیرفته نشد و آقای عبدالله نیز از رفتن به دور دوم انتخابات صرف نظر کرد.

معاون اول: عبد الرحیم کریمی

کریمی متولد سال ۱۳۳۶ در ولسوالی رستاق ولایت تخار در شمال افغانستان است. او مدرسه را در تخار و ولایت کابل خوانده و بعد وارد دانشکده شرعیات کابل شده است. در سال ۱۳۶۸ از دانشگاه علوم و فنآوری پیشاور پاکستان کارشناسی ارشد خود را دریافت کرده است.

کریمی به عنوان وزیر عدلیه/ دادگستری، سفیر افغانسان در کویت، وزیر امور ساختمانی در دولت مجاهدین و استاد در دانشکده های مختلف افغانستان ایفایی وظیفه نموده است.

معاون دوم: حمید الله رحیمی

رحیمی متولد سال ۱۹۴۹ در ولایت کابل است و مکتب را نیز در این شهر خوانده است. در سال ۱۹۶۱ وارد دانشگاه نظامی شده و بعد وارد ارتش ملی افغانستان شده است.

او در سال ۱۹۷۲ به آلمان اعزام شده و بعد از بازگشت در بخش گمرک وزارت مالیه افغانستان مشغول به کار شده است.

او در سال ۱۹۸۰ به جبهه نجات ملی افغانستان به رهبری ضبغت الله مجددی پیوسته و فرماندهی نیروهای مجاهدین را در اطراف کابل به عهده گرفته است.

سپس به عنوان معاون نظامی مجددی فعالیت کرده و در سال ۱۳۷۱ در دوران حکومت موقت مجاهدین به عنوان وزیر مالیه مقرر شده است.