روزنامه های کابل: شنبه،۲۰ میزان

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

سفر جان کری وزیر خارجه آمریکا به کابل و امضاء پیمان امنیتی میان دوکشور موضوع اصلی روزنامه های روز شنبه ۲۰ میزان/ مهر کابل را تشکیل می‌دهد.

روزنامه سخن جدید نوشت که با صدور فرمان تشکیل لویه جرگه به منظور پیمان امنیتی با آمریکا کلید تصمیم گیری امضاء این پیمان چرخید.

نویسنده این روزنامه افزوده که با نهایی شدن برگزاری لویه جرگه، جان کری در یک سفر غیر منتظره وارد کابل شد تا به گفته‌های فوری پیرامون موضوع پیمان امنیتی با رئیس جمهور کرزی بپردازد.

این روزنامه ادعا کرده که باید منتظر ماند و دید تا تصمیم لویه جرگه مطابق دیکته‌های کری خواهد بود و یا اهداف رئیس جمهور کرزی.

روزنامه وحدت درباره سفر کری نوشت که امید مردم افغانستان از امضاء موافقت نامه امنیتی؛ تضمین امنیت بعد از سال ۲۰۱۴ در کشور، کاهش خصومت همسایگان با افغانستان و تجدید نظر در ناکار آمدی‌هایی که حضور نیروهای ناتو در ۱۲ سال گذشته داشته و به حد اقل رسیدن تنش در روابط دو طرف است.

این روزنامه افزوده که معلوم نیست مفاد این موافقت نامه تا چه مقدار با خواسته‌های مردم و نهادهای سیاسی و مدنی افغانستان هماهنگ است. شاید لویه جرگه‌ای که قرار است برگزار شود پاسخی باشد به نگرانی‌های مردم افغانستان.

روزنامه اطلاعات روز نیز نوشته که با سفر کری به کابل نشانه‌هایی وجود دارد که یخ مذاکرات موافقت نامه امنیتی رو به آب شدن است و بن بستهای موجود پس از سه دوره مذاکراه نافرجام اکنون از مسیر برداشته می‌شود.

این روزنامه افزود است که دغدغه‌های حاکمیت ملی، مناسبت نیک با همسایگان، مصئونیت قضایی سربازان آمریکایی و سرنوشت جنگ و صلح از دیگر نگرانی‌های دولت افغانستان در امضاء این موافقنامه است.

اطلاعات روز تاکید کرده که از طرف دیگر، ایجاد پایگاه دایمی نظامی آمریکا در افغانستان، ایجاد توازن مطلوب در سیاسیت خارجی افغانستان و تامین همکاری دراز مدت و استراتژیک با افغانستان بخش از انتظارات آمریکا از این پیمان استراتژیک با افغانستان است.

۸صبح نیز با اشاره به موافقت نامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا و سفر کری به کابل نوشت که موارد اختلاف که تا کنون رسانه‌ای شده عبارتند از: تجاوز به قلمرو افغانستان، مبارزه با عوامل و منابع اصلی تروریسم، وضعیت حقوقی نظامیان آمریکا، حمایت اقتصادی و آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان.

این روزنامه نوشت که آمریکا برای امضاء این موافقت نامه عجله دارد ولی افغانستان هیچ عجله‌ای برای امضاء موافقت‌نامه دوجانبه امنیتی از خود نشان نداده است. در سفر کری شاید روی نکات اختلافی بحث‌های داغی با مقام‌های افغانستان و رئیس‌جمهور کرزی صورت گرفته باشد.

نویسنده ۸صبح افزوده که نیروهای امنیتی کشور، نیاز به حمایت استراتژیک دارند. افغانستان از جمله کشورهای فقیر دنیا است که به کمک‌های جهانی نیازمند است. گذشته از این، همسایه‌های افغانستان نیز منافع‌شان را از طریق نامشروع در این کشور جستجو می‌کنند. با توجه به این، ما به یک دوست استراتژیک نیاز داریم، تا مداخله‌ی همسایه‌ها را به حداقل محدود سازد.

این روزنامه افزوده که علاوه بر این‌ها، حمایت از دموکراسی و جلوگیری از کودتاها نیز بدون حضور تضمین شده جامعه جهانی در کشور ممکن نیست.

روزنامه افغانستان افزود که این کشور برای گذار از دوره کنونی به دوره‌ای که بتواند روی پای خود بایستد، به حمایت‌های کشورهای خارجی نیازمند است. اما این نیازمندی باید از طریق قانون و با خواست و اراده مردم افغانستان برآورده شود.

این روزنامه افزوده که اگر افغانستان بتواند با طی کردن راه‌های قانونی به امضاء موافقت نامه امنیتی با آمریکا دست یابد برای مقامات دوکشور یک موفقیت به حساب می‌آید.

نویسنده روزنامه افغانستان تاکید کرده که آمریکا باید سعی کند این موافقت نامه امنیتی طوری تهیه شود که که همکاری بادوام افغانستان را در آینده با خود داشته باشد. اگر مواد موافقت نامه با خواسته‌های مردم افغانستان نزدیک باشد، سرعت در طی مراحل این موافقت نامه نیز بیشتر خواهد شد.

روزنامه آرمان ملی نیز در سر مقاله خود با درج این عنوان که گزینه صفر یا برگشت طالبان به قدرت، نوشت که برخی از آگاهان بر این عقیده است اگر حکومت کرزی لجاجت بیش از حد در زمینه امضاء پیمان امنیتی با آمریکا به خرج دهد، بعید نیست که این کشور تمام نیروهای خود را از افغانستان بیرون کند.

این روزنامه افزوده است که مسئولان امنیتی افغانستان باید پیمان امنیتی را یکبار دیگر مورد ارزیابی قرار دهد و گزینه صفر را تنها بازی سیاسی و زیر فشار قرار دادن کابل تلقی نکند.

آرمان ملی افزوده که گزینه صفر یعنی برگشت طالبان به قدرت. پس مردم باید قضاوت کند که زندگی در زیر حاکمیت طالبان بهتر است یا امضاء پیمان امنیتی با آمریکا؟

روزنامه دولتی اصلاح نیز نوشته است که دولت افغانستان همواره بر این پافشاری داشته که خیر افغانستان در امضاء این موافقت نامه زمانی است که آمریکا افغانستان را به تامین امنیت و ایجاد صلح پایدار کمک کند، نیروهای امنیتی افغانستان را تجهیز و تقویت نماید. برای توسعه افغانستان کمک کند و این کشور را در برابر تجاوز خارجی مساعدت نماید.

انیس روزنامه دیگر دولتی افغانستان نیز نوشت که مهم ترین مورد اختلافی که در پیمان امنیتی وجود دارد یکی هم تعریف تجاوز در این پیمان است. بعد از امضاء این موافقت نامه ولایتهای شرقی افغانستان هدف راکتهای کور پاکستان قرار گرفته است.

به نوشته این روزنامه مبارزه جدی با تروریسم و تامین صلح به گونه جدی نیز از دیگر خواستهای دولت افغانستان است.

مطالب مرتبط