گفت‌وگوهای کرزی و کری بر سر موافقت‌نامه امنیتی به شب دوم کشیده شد

حق نشر عکس ARG
Image caption جان کری روز گذشته به صورت غیر منتظره برای گفت‌وگوهای "فوری" در مورد موافقتنامه امنیتی وارد کابل شد

ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده‌است که دور سوم گفت‌وگوهای حامدکرزی و جان کری وزیر خارجه آمریکا در مورد موافقتنامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا شام امروز در کابل برگزار خواهد شد و نشست خبری آنها نیز تا اطلاع بعدی به تاخیر افتاده است.

عادله راز، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در حساب تویتر خود نوشته که "دور سوم گفت‌وگوها روی موافقتنامه امنیتی بین حامد کرزی و جان کری عصر امروز انجام می‌شود. نشست خبری تا اطلاع بعدی به تعویق افتاد."

نشست خبری حامدکرزی رئیس جمهوری افغانستان و جان کری وزیر خارجه آمریکا که قرار بود قبل از ظهر امروز به وقت محلی به طور زنده از طریق تلویزیون دولتی افغانستان پخش شود، تا کنون سه بار به تاخیر افتاده است.

آقای کرزی و جان کری از دیروز تا حالا در مورد امضای موافقتنامه امنیتی میان کابل و واشنگتن دو دور دیدار و گفت‌وگو برگزار کرده‌اند.

آقای کری روز گذشته برای گفت‌وگوهای "فوری" در مورد امضای این موافقتنامه، به صورت غیرمنتظره وارد کابل شد و با مقام‌های افغان گفت‌وگو کرد.

وزیر خارجه آمریکا در این سفر با حامدکرزی در مورد پایان مهلت مقام‌های افغان برای امضای موافقتنامه امنیتی میان کابل و واشنگتن، صحبت کرده است.

جیمز کانینگهام سفیر آمریکا در کابل، ژنرال ژوزف دنفورد فرمانده عمومی ناتو در افغانستان، رنگین دادفر سپنتا مشاور شورای امنیت ملی افغانستان و شماری از مقام های عالی رتبه افغان و آمریکایی در این گفت‌وگوها حضور داشته اند.

تاخیر در نشست خبری

قرار بود نشست خبری حامدکرزی و جان کری، ساعت ۹:۴۵ بامداد به وقت کابل برگزار شود و خبرنگاران از آن زمان تا کنون در کاخ ریاست جمهوری افغانستان منتظر این نشست خبری بوده‌اند.

در تازه ترین مورد اعلام شده است که نشست خبری تا اطلاع بعدی تاخیر شده و مشخص نیست که این نشست خبری برگزار خواهد شد یا خیر.

پیشتر یک منبع ریاست جمهوری افغانستان به خبرنگاران گفت که نشست خبری حامد کرزی و جان کری که قرار بود پیش از چاشت امروز به وقت محلی برگزار شود به دلیل ادامه گفت‌وگوها در مورد موافقتنامه امنیتی، تا ساعت ۲:۳۰ دقیقه بعد از ظهر به وقت محلی به تعویق افتاده است.

اما این نشست خبری در زمان اعلام شده برگزار نشد و هنوز رسانه‌ها منتظر نتایج گفت‌وگوها هستند.

ایمل فیضی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان در صفحه تویتر خود نوشت: "گفت‌وگوها روی موافقتنامه امنیتی بین آمریکا و افغانستان تا بعد از ظهر ادامه خواهد داشت، نشست مشترک خبری (حامد کرزی و جان کری) تا نیمه های بعد از ظهر به تاخیر افتاد."

تا هنوز دلیل اصلی تاخیر در نشست خبری حامد کرزی و جان کری روشن نیست اما رسانه‌های محلی گزارش کرده اند که گفت‌وگوهای جدی در مورد مواد موافقتنامه امنیتی بین کابل و واشنگتن ادامه داشته است.

آقای فیضی شام دیروز جمعه ۱۹ میزان/مهر نیز گفته بود که گفت‌وگوها بین رئیس جمهوری افغانستان و جان کری در مورد امضای موافقتنامه امنیتی تا ناوقت عصر ادامه داشته و با "پیشرفت‌هایی" همراه بوده است.

گفت‌وگوهای جنجالی

گفت‌‎وگوها بین دیپلمات های افغان و آمریکایی برای به نتیجه رسیدن روی امضای موافقتنامه امنیتی از یک سال به این سو ادامه داشته و تاهنوز با فراز و فرودهایی همراه بوده است.

امضای موافقتنامه امنیتی بین کابل و واشنگتن بخشی از پیمان راهبردی میان دو کشور است که در سال ۲۰۱۲ بین بارک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان امضا شد.

حق نشر عکس ARG
Image caption گفت‌وگوها در مورد امضای موافقتنامه امنیتی تا ناوقت عصر روز گذشته ادامه داشت

پیش از این روسای جمهوری آمریکا و افغانستان توافق کرده بودند که سرنوشت امضای موافقتنامه امنیتی بین کابل و واشنگتن را تا پایان ماه اکتبر، یک سره کنند.

آمریکا سعی دارد که با امضای این موافقتنامه، زمینه را برای حضور سربازان آمریکایی پس از خارج شدن نیروهای ناتو در سال آینده از این کشور، هموار کند.

در مقابل، مقام های دولت افغانستان اعلام کرده اند به شرطی با آمریکا موافقتنامه امنیتی امضا می‌کنند که در این موافقتنامه منافع ملی افغانستان در نظر گرفته شود و با حاکمیت ملی این کشور احترام صورت بگیرد.

شرط دیگری دولت افغانستان برای امضای موافقتنامه امنیتی با واشنگتن، دفاع آمریکا از افغانستان در صورت مداخله کشورهای خارجی اعلام شده است.

با این حال هرچند شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که اختلافات روی مفاد موافقتنامه امنیتی با آمریکا حدود ۹۵ درصد رفع شده است اما حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان هفته پیش به خبرنگاران گفت که تصمیم نهایی در مورد امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا را لویه جرگه خواهد گرفت.

رئیس جمهوری افغانستان تا کمتر از یک ماه دیگر لویه جرگه را فرا می خواند. لویه جرگه در قانون اساسی "عالی ترین مظهر اراده مردم افغانستان" تعریف شده است که برای تصمیم گیری های کلان کشوری برگزار می‌شود.