آمریکا و افغانستان بر سر بخشی از مسایل کلیدی موافقت‌نامه امنیتی به توافق رسیدند

حق نشر عکس AP

حامدکرزی رئیس جمهوری افغانستان و جان کری وزیر خارجه آمریکا اعلام کردند که بر سر بخشی از مسائل کلیدی موافقتنامه امنیتی میان آمریکا و افغانستان به توافق رسیدند.

قرار شده لویه جرگه مشورتی در مورد مساله جنجالی مصونیت قضایی نیروهای آمریکایی در افغانستان تصمیم گیری کند.

بعد از ۱۲ ساعت انتظار، نشست خبری حامدکرزی و جان کری در کابل برگزار شد و در آغاز این نشست، حامد کرزی گفت که بعد از گفت‌و‌گو های جدی روی ۴ موضوع موافقت حاصل شده است.

به گفته آقای کرزی، در مورد حاکمیت ملی، تعریف تجاوز خارجی، تلفات غیر نظامیان و منع "خودسری‌های" نظامیان آمریکایی در افغانستان توافق حاصل شده است.

آقای کرزی با لحن گلایه‌آمیز گفت بعد از امضای پیمان استراتژیک نزدیک به یک‌ونیم سال پیش میان آمریکا و افغانستان،"آمریکا در برابر تجاوز خارجی از افغانستان دفاع نکرد و به همین دلیل یک تعریف مشخصی را باید از مداخله خارجی پیدا می‌کردیم."

آقای کرزی گفت:"باید مشخص می‌کردیم که تجاوز خارجی تنها به داخل شدن توپ و تانک خارجی‌ها به افغانستان گفته می‌شود یا فرستادن تروریست‌ها و حمایت از آنها نیز جز تجاوز خارجی به شمار می‌رود."

رئیس جمهوری افغانستان در مورد مصونیت قضایی به نیروهای آمریکایی در افغانستان گفت که تصمیم‌گیری در مورد این موضوع فراتر از صلاحیت دولت افغانستان است و "تنها مردم افغانستان می‌توانند در این مورد تصمیم بگیرند."

او گفت که به همین دلیل در مورد مساله مصونیت قضایی تنها لویه جرگه مشورتی که قرار است تا حدود کمتر از یک ماه دیگر برگزار شود، تصمیم‌گیری خواهد کرد.

در عین حال جان کری گفت که اگر طرف افغان با اعطای مصونیت از پی‌گیری قضایی به نظامیان آمریکا در داخل افغانستان موافقت نکند، آمریکا این توافقنامه را امضا نخواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا گفت:"حرفی از مصونیت قطعی در افغانستان درمیان نیست. نظامیان آمریکا اگر قانون افغانستان را نقض کنند، خودمان آنها را محاکمه می کنیم، در هرجایی که نیروهای ما حضور دارند، با همین روش محاکمه می‌شوند و ما نمی‌خواهیم قانون اساسی خود را در افغانستان نادیده بگیریم".

آقای کری گفت که دو کشور بر سر دیگر مسایل به توافق دست یافته‌اند و آمریکا طرفدار همکاری دراز مدت با افغانستان است. او گفت که آمریکا پس از سال ۲۰۱۴ به آموزش، تجهیز و حمایت مالی از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهد داد.

وزیر خارجه آمریکا گفت که: "استفاده از اصطلاح دادن مصونیت قضایی به نیروهای آمریکایی درست نیست، زیرا ما همانطوریکه نشان دادیم، درصورت انجام تخلفی از سوی سربازان آمریکایی در افغانستان آنها را براساس قوانین خودمان مجازات می‌کنیم."

موضوعات توافق شده

تعریف تجاوز خارجی: آقای کرزی با آنکه گفت دولت افغانستان بر سر تعریف تجاوز خارجی علیه افغانستان با آمریکا به توافق رسیده است اما افزود که جزییات آن بعدا اعلام خواهد شد.

به نظر تحلیلگران بحث تجاوز خارجی پس از موضوع مصونیت قضایی جنجالی‌ترین موضوع مورد اختلاف میان دو کشور در جریان مذاکرات مربوط به موافقت‌نامه امنیتی بوده است.

حاکمیت ملی: آقای کرزی تاکید کرد که خواست ما احترام کامل آمریکایی‌ها به حاکمیت ملی افغانستان بود و جان‌کری نیز گفت که آمریکا به حاکمیت ملی افغانستان به صورت کامل احترام دارد. دولت افغانستان در گذشته از موارد چون موجودیت زندان‌های نیروهای خارجی در افغانستان و مذاکره مستقیم آمریکا با مخالفان مسلح دولت افغانستان به عنوان موارد "نقض حاکمیت ملی افغانستان" نام برده است.

در ماه‌های اخیر مسئولیت تمامی زندان‌های تحت کنترل نیروهای خارجی در افغانستان به دولت افغانستان سپرده شده است.

تلفات غیرنظامیان: آقای کرزی گفت که در این مورد نیز توافق نهایی صورت گرفته است. تلفات غیرنظامیان در نتیجه عملیات نیروهای خارجی در افغانستان از موضوعاتی بوده که بارها موجب واکنش شدید دولت افغانستان شده است. دولت آمریکا نیز همواره گفته برای برخورد با این مساله مکانیسم‌های جدی دارد و تمامی تلفات غیرنظامیان در افغانستان را با جدیت مورد تحقیق قرار می‌دهد.

"خودسری‌های نیروهای خارجی": آقای کرزی همچنین گفت که در مورد توقف شماری از عملکرد‌های نیروهای خارجی که خود آن را "خودسری‌های نیروهای خارجی در افغانستان" خواند، توافق صورت گرفته است. دولت افغانستان پیوسته گفته‌است که نیروهای خارجی نباید در روستاهای افغانستان جنگ بکنند بلکه آنها توجه خود را به پناهگاه‌های "تروریستان در آن سوی مرز" افغانستان معطوف بکنند.

جان کری در این نشست خبری گفت که درحال حاضر تمامی عملیات‌ها در افغانستان تحت رهبری نیروهای امنیتی افغانستان صورت می‌گیرد و تا چیزی بیشتر از یکسال دیگر نیروهای آمریکایی در افغانستان تنها نقش آموزشی به نیروهای امنیتی افغانستان را دارا خواهند بود.

اختلاف: مصونیت قضایی

دادن مصونیت قضایی به نیروهای خارجی در افغانستان جنجالی ترین مساله مورد اختلاف در جریان مذاکرات بر سر موافقت‌نامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا بوده است.

دولت افغانستان در مواردی تاکید داشته که می‌خواهد سربازانی آمریکایی که در افغانستان مرتکب تخلف می‌شوند، در این کشور محاکمه شوند.

اما آمریکایی‌ها پیوسته گفته‌اند که سربازان‌شان را که در افغانستان مرتکب تخلف شوند، در آمریکا و براساس قوانین این کشور محاکمه می‌کنند.

جان کری در نشست خبری امروز گفت که آمریکا در کشورهای زیادی در جهان نیرو دارد و با همه این کشورها توافق به همین صورت بوده است.