روزنامه‌های کابل: یکشنبه ۲۱ میزان

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

بحث روی موافقت‌نامه امنیتی میان آمریکا و افغانستان مهمترین عنوان مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۱ میزان/مهر کابل است.

روزنامه ۸‌صبح نوشته که در نتیجه بحث طولانی جان کری وزیر خارجه آمریکا و حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان، دو طرف روی احترام به حاکمیت ملی افغانستان، مصونیت مردم افغانستان، جلوگیری از خودسری‌های نیروهای خارجی و تعریف تجاوز، به توافق رسیدند.

۸‌صبح افزوده که توافقات حاصل شده، به نگرانی‌هایی که در مورد امضا نشدن این موافقت‌نامه به میان آمده بود، پایان داد.

نویسنده ۸‌صبح مشخصا توافق روی تعریف تجاوز را خبر خوشی خوانده و نوشته که در حال حاضر افغانستان به شدت از ناحیه مداخله‌های کشورهای همسایه و جنگ‌هایی که گروه‌های نیابتی آنان به راه انداخته‌اند، آسیب‌پذیر است.

۸‌صبح افزوده که نمایندگان پارلمان و کسانی که به لویه جرگه می‌آیند نیز باید اهمیت این موافقت‌نامه را درک کرده و آن را بپذیرند.

روزنامه اطلاعات روز نوشته که مذاکرات فشرده و دوام‌دار دوطرف نشان دهنده‌ دست‌کم یک نکته‌ مثبت در روند گفت‌وگوهای موافقت‌نامه‌ امنیتی است و آن هم خروج از دور باطل این روند می‌باشد.

روزنامه جامعه باز می‌نویسد که پیمان‌ها و معاهده‌ها در تاریخ سیاسی افغانستان، چندان خاطره‌ خوبی برجای نگذاشته است.

جامعه باز نوشته اما با توجه به شرایط حساس افغانستان و نقش آمریکا، هم به لحاظ تامین ثبات در افغانستان، هم جایگاه آن در افکار عمومی‌جامعه، موافقت‌نامه امنیتی و دفاعی این دو کشور از اهمیت تاریخی برخوردار است.

جامعه باز افزوده که تأمین امنیت، ثبات سیاسی و اقتصادی و در‌ نهایت، عبور از بحران انتقال قدرت می‌تواند از پیامدهای مثبت این موافقت‌نامه برای افغانستان باشد.

همچنان به باور نویسنده جامعه باز، آمریکا نیز از این موافقت‌نامه، نفع زیادی می‌برد زیرا برای مبارزه با تروریسم و نظارت بر تحولات و مسایل جاری در منطقه نیازمند حضور در افغانستان است.

روزنامه افغانستان نوشته که آمریکا می‌کوشد حکومت افغانستان را وادار سازد که موافقت‌نامه امنیتی میان دو کشور تا پایان ماه اکتوبر به امضا برسد.

افغانستان افزوده که شهروندان افغانستان نیز بر اساس یک ضرورت می‌خواهند که این سند به امضا برسد و هرگز نمی‌خواهند انتظارات و توقعات بلند پروازانه و زیاده خواهانه مانعی برسر راه امضای سند امنیتی ایجاد نماید.

اما روزنامه ویسا می‌نویسد که بحث های جاری روی موافقت‌نامه امنیتی در واقع بحث روی کارهای انجام شده است.

ویسا نوشته که 'در دوازده سال گذشته آمریکا در بگرام، هلمند، قندهار و بعضی نقاط دیگر افغانستان تاسیسات مرموزی ساخته است.'

به باور نویسنده ویسا این تاسیسات همان پایگاه‌های نظامی هستند که اکنون بالای آنها بحث صورت می‌گیرد.

ویسا تاکید می‌کند که تمام مواد این موافقت‌نامه باید در اختیار همه مردم قرار گیرد و هیچ بحثی در آن نباید پنهان باشد.

مطالب مرتبط