حامد کرزی: طالبان دشمنی خود را با اسلام و بشریت ثابت کرد

Image caption کرزی در عید امسال طالبان را برادر خطاب نکرد

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان اعلام کرد که طالبان با بمب گذاری و انجام حملات تروریستی بر مساجد و نمازگزاران دشمنی آشکار شانرا با اسلام و بشریت به اثبات رساندند.

در خبرنامه دفتر ریاست جمهوری افغانستان که عصر امروز به رسانه‌ها ارسال شد به نقل از وی آمده که "این اعمال طالبان کار مسلمانان نبوده بلکه عمل آنانی است که برای مسلمان کشی گماشته شده‌اند."

حامد کرزی حمله تروریستی به جان ارسلا جمال را محکوم کرده و افزوده است که این نشان می‎دهد که دشمنان افغانستان به اسلام، مساجد و مراسم مذهبی آنان احترام ندارند.

ارسلا جمال، والی ولایت لوگر صبح امروز در اثر انفجار مواد انفجاری کار گذاری شده در میکروفن مسجد، محل سخنرانی او کشته شده است.

او حوالی ساعت ۸:۴۵ دقیقه بامداد بعد از ختم نماز عید قربان کشته و ۱۵ نفر از نمازگزاران نیز زخمی شدند.

صبح امروز حامد کرزی، بعد از ادای نماز عید بار دیگر از رهبران گروه طالبان خواسته بود تا از جنگ دست بردارند.

او در پیام تبریکی عید به مردم افغانستان، طالبان را مخاطب قرار داد و خواست تا سبب کشته شدن جوانان افغان، چه در صف طالبان و چه در نیروهای امنیتی افغان هستند نشوند.

کرزی همواره قبل از این طالبان را 'برادر' خطاب کرده و از آنها خواسته بود که دست از آدم کشی بردارد.

او در این مراسم امروز گفت که افغانستان به سوی ترقی در حرکت است و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را به مثابه تحکیم پایه‌های مردم سالاری در کشور دانست.

در این اواخر لحن کرزی نسبت به طالبان تند تر شده است و او همواره به طالبان تاخته است. او چند قبل در حمله بی سابقه به طالبان گفت که طالبان وظیفه بدنام کردن اسلام را به عهده گرفته‌اند.

رئیس جمهوری افغانستان بعد از قتل یکی از علمایی ولایت غزنی آنرا محکوم کرده و گفته بود که " باداران خارجی طالبان به آنها وظیفه بدنام کردن اسلام را سپرده اند و طالبان به همین دلیل به مساجد، مراسم دینی و مردم عادی حمله می‌کنند و علمای دینی افغانستان را به قتل می‌رسانند."

رئیس جمهوری افغانستان در گذشته به دلیل "برادران ناراضی" خواندن طالبان و "اجتناب از انتقاد شدید از طالبان" از سوی مخالفان سیاسی و شماری از نهادهای جامعه مدنی مورد انتقاد بوده است.

مطالب مرتبط