والی ولایت لوگر افغانستان در مراسم عید قربان ترور شد

Image caption ارسلا جمال در انتخابات قبلی ریاست جمهوری یکی از یاران نزدیک رئیس جمهور کرزی بود و نقش مهم را در کمپاین انتخاباتی او داشت

والی ولایت لوگر در افغانستان ترور شد.

مقامات محلی در ولایت لوگر تایید کرده اند که ارسلا جمال، والی این ولایت در اثر انفجار مواد انفجاری کار گذاری شده در میکروفن مسجد محل سخنرانی او کشته شده است.

دین محمد درویش، سخنگوی والی لوگر، با تایید این خبر به بی‌بی‌سی گفت که ارسلا جمالی حوالی ساعت ۸:۴۵ دقیقه بامداد بعد از ختم نماز عید قربان در حال سخنرانی در مسجد جامع پل علم در مرکز ولایت لوگر بود که مواد کارگذاری شده منفجر شد و او را به قتل رساند.

سخنگوی والی لوگر افزوده است که در این حادثه ۱۵ نفر غیر نظامی نیز زخمی شده اند.

اداره ارگانهای محلی افغانستان نیز که مسئولیت انتخاب و نظارت بر فعالیت والی ها را در افغانستان به عهده دارد، در اعلامیه‌ای گفته که ارسلا در مدت فعالیت کوتاهش در ولایت لوگر دستاوردهای زیادی در زمینه تامین امنیت، بازسازی و بخصوص در زمینه استخراج معدن مس عینک، بزرگترین معدن مس افغانستان و دومین معدن مس جهان داشت که دشمنان افغانستان نمی خواستند که این روند ادامه یابد.

در سال ۲۰۰۸ عبدالله وردک، والی پیشین لوگر نیز در پی انفجار یک بمب کنار جاده ای در منطقه پغمان در غرب کابل کشته شد.

ارسلا جمال در سال ۱۳۴۴ در ولایت پکتیکا در جنوب شرق افغانستان متولدشد. او دوران مدرسه در کابل و شهر پیشاور پاکستان به اتمام رساند و در دانشکده اقتصاد شهر کوالالامپور در کشور مالزیا تحصیل کرد.

جمال در دانشگاه نبراسکای آمریکا در پاکستان کار کرده و به عنوان معاون بانک مرکزی افغانستان نیز فعالیت داشته است.

آقای جمال مدتی را کارمند موسسه بین المللی مراقبت (care ) بوده و علاوه بر آن سمت مشاور وزیر توسعه روستاهای افغانستان و هماهنگ کننده برنامه آبرسانی این وزارت را برعهده داشته است.

جمال سالها به عنوان والی ولایت خوست در شرق افغانستان فعالیت داشت و در انتخابات ریاست جمهوری گذشته یکی از یاران نزدیک حامد کرزی، رئیس جمهوری و یکی از افراد مسئول مبازارت انتخاباتی او بود.

جمال در سال ۲۰۱۰ به عنوان وزیر سرحدات، اقوام و قبایل افغانستان به مجلس نمایندگان این کشور معرفی شد که صلاحیت وی از سوی این مجلس رد شد.

او چند ماه قبل به عنوان والی ولایت لوگر انتخاب شد و تاکنون در این سمت کار می‌کرد.

تاکنون کسی مسئولیت این حادثه را بدوش نگرفته است.

مطالب مرتبط