مواد انفجاری ترور والی لوگر 'در بین نسخه‎های قرآن کار گذاشته شده بود'

Image caption اداره امنیت تصاویر ویدئویی از انفجار در محل قتل ارسلا جمال را منتشر کرده است

اداره امنیت ملی افغانستان گفته که طالبان مواد انفجاری را که انفجار آن سبب قتل ارسلا جمال والی لوگر در مسجد جامع شهر پل علم شد، در میان نسخه‌های قرآن کار گذاشته بودند.

آقای جمال دیروز پس از ادای نماز عید قربان در آغاز سخنرانی در اثر انفجار مواد منفجره‌ای که ابتدا گفته شده بود، در میکروفن مسجد کارگذاشته شده بود، کشته شد.

اما امروز اداره امنیت ملی با انتشار اطلاعیه‌ای گفته که تحقیقات اولیه بیانگر آن است که مواد منفجره در میان نسخه‌های قرآن کار گذاشته شده بود.

در این انفجار ۱۵ غیرنظامی هم زخمی شدند.

امنیت ملی ترور والی لوگر را به این شیوه، در یک مسجد و در روز عید قربان، بی‌احترامی به اماکن به مقدس و کتاب مسلمانان دانسته و آن را ضداسلام خوانده است.

مسئولیت ترور آقای جمال را گروهی موسوم به "محاذ فدایی تحریک اسلامی افغانستان" به عهده گرفته است. فردی به نام قاری حمزه با ارسال پیامی از جانب این گروه، مسئولیت این گروه در این رویداد را اعلام کرده است.

این گروه خیلی شناخته شده نیست، اما خبرنگاران می‌گویند که این گروه از شاخه‌های تندرو گروه طالبان است که با صلح با دولت افغانستان به شدت مخالف است. قاری حمزه پیامش را از پاکستان به خبرنگاران فرستاده است.

واکنشها

ترور ارسلا جمال در افغانستان واکنشهای زیادی را در پی داشته است.

حامد کرزی رئیس جمهوری تقریبا همزمان با وقوع این رویداد، در مراسم عید قربان در کاخ ریاست جمهوری طالبان را بار دیگر به مصالحه دعوت کرد، اما در پیامی که بعدا به مناسبت ترور آقای جمال صادر کرد، این انفجار را "حمله‌ای بزدلانه" و "دشمنی آشکار با اسلام و بشریت" خواند.

دفتر آقای کرزی در اطلاعیه‏‌ای نوشت: "رئیس جمهوری اسلامی افغانستان ضمن محکوم نمودن شدید این حمله بزدلانه گفت که حمله بر نماز عید و خانه خدا، نمایانگر آن است که دشمنان افغانستان به دین مقدس اسلام، مساجد و مراسم مذهبی مسلمانان احترام ندارند."

Image caption ارسلا جمال از افراد نزدیک به حامد کرزی رئیس جمهوری بود

همچنین ژنرال جوزف دانفورد فرمانده کل نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان ترور والی لوگر را "بی‌رحمانه و بی‌معنی" خوانده و گفته که "خشونت بی‎ملاحظه در روزی که برای ملت آرامش و جشن می‌آورد، بیانگر بی‌اعتنایی کامل به ارزش زندگی است".

عبدالله عبدالله رهبر ائتلاف ملی و داوطلب نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری آینده ترور ارسلا جمال در مسجد جامع شهر پل علم را "جنایتی هولناک" خوانده و گفته که این حمله نشان داد که گروه طالبان تا چه حدی "با دین و ارزش‌های انسانی و ملی فاصله دارند".

اشرف غنی احمدزی دیگر داوطلب نامزدی در انتخابات آینده در پیامی گفته که قربانی کردن انسان در روز عید قربان از نظر اسلام جواز ندارد.

بمبگذاری در مساجد توسط گروه طالبان پیش از این هم سابقه داشته است. در ۱۶ میزان/مهر ۱۳۸۹ محمدعمر والی قندوز در انفجاری در مسجدی در شهر تالقان مرکز ولایت شمالی تخار با ۱۹ تن دیگر کشته شدند.

همچنین عبداللطیف آشنا معاون وقت والی قندهار در ۹ حوت/بهمن ۱۳۸۹ در انفجار انتحاری در مسجدی در شهر قندهار کشته شد و گروه طالبان مسئولیت آن را به عهده گرفت.

مطالب مرتبط