حامد کرزی: موافقتنامه امنیتی اگر صلح و امنیت نیاورد به درد ما نمی‌خورد

Image caption حامد کرزی گفته مردم افغانستان تصمیم نهایی را خواهند گرفت

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در تازه ترین سخنرانی خود تاکید کرده که امضای موافقتنامه امنیتی میان کابل و واشنگتن باید صلح و امنیت را در کشورش تامین کند.

او گفته که اگر این موافقتنامه منتج به آوردن صلح و برقراری امنیت در این کشور نشود، به درد افغانستان نمی‌خورد.

این سخنرانی رئیس جمهوری افغانستان یک هفته پس از گفت‌وگوهای حساس و " فوری" افغانستان و آمریکا روی امضای موافقتنامه امنیتی بین دو کشور صورت می‌گیرد.

در این سخنرانی پنج دقیقه‌ای که از طریق رادیوی دولتی افغانستان پخش شد آقای کرزی چند بار شرایط دولت افغانستان برای امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا را تکرار کرد.

حامد کرزی گفت: "تنها و تنها تامین صلح و امنیت در افغانستان می‌تواند موافقتنامه امنیتی با آمریکا را تضمین کند، در صورتی که مردم افغانستان امن نباشند و در این کشور صلح و امنیت برقرار نباشد، موافقتنامه امنیتی هیچ به درد ما نمی خورد."

تاکید آقای کرزی در مورد امضای موافقتنامه امنیتی روی دو مساله اساسی است، یکی در نظر گرفتن منافع ملی افغانستان و مصونیت خانه‌های افغان‌ها و دیگری تعریف واژه تجاوز در زمان ماموریت سربازانی که پس از سال ۲۰۱۴ قرار است در افغانستان حضور داشته باشند.

رئیس جمهوری در سخنرانی رادیویی خود گفت که باید روشن شود که برداشت آمریکا از واژه مداخله کشورهای خارجی در افغانستان چیست؟ آیا انها تروریسم، انتحار و تخریب افغانستان را هم تجاوز می داند؟

هیات های ویژه دو کشور از یک سال پیش در مورد جزئیات این موافقتنامه در حال گفت‌وگو هستند و این صحبت‌ها همچنان ادامه دارد.

آمریکا انتظار دارد امضای این موافقتنامه، حضور بخشی از سربازان آمریکایی را در افغانستان در سال آینده میلادی پس از این که نیروهای ناتو افغانستان را ترک می‌کنند، قانونمند کند.

Image caption حامد کرزی و جان کری هفته پیش روی نکات عمده موافقتنامه امنیتی توافق کردند

هدف آمریکا از حضور پایدار در افغانستان مبارزه با تروریسم عنوان شده است.

یک هفته پیش جان کری وزیر امور خارجه آمریکا به کابل سفر کرد و ظرف ۲۴ ساعت گفت‌وگوها بین دو کشور را در سه مرحله انجام داد.

در این گفت‌وگوها حامد کرزی و جان کری روی نکات کلیدی موافقتنامه توافق کردند اما عدم رضایت دولت افغانستان در مورد مصونیت قضایی سربازان خارجی در این کشور مساله ای بود که دو طرف هنوز در مورد آن به توافق نرسیده اند.

آمریکا از افغانستان می‌خواهد که با مصونیت قضایی سربازانش موافقت کند و اجازه بدهد سربازان آمریکایی در صورت ارتکاب جرم در آمریکا محاکمه شوند.

بارک اوباما رئیس جمهوری آمریکا سه ماه پیش به حامد کرزی گفته بود که سرنوشت گفت‌وگوها روی امضای موافقتنامه امنیتی را تا پایان اکتبر روشن کند.

حالا رئیس جمهوری افغانستان گفته که کارهایی که مربوط به دولت بود انجام شده و حالا مردم افغانستان با تدویر لویه جرگه نظر خود را در مورد امضای این موافقتنامه ابراز خواهند کرد.

این لویه جرگه قرار است تا یک ماه دیگر در کابل برگزار شود.

مطالب مرتبط