دولت افغانستان: درِ لویه جرگه مشورتی به روی مخالفان مسلح دولت باز است

Image caption صادق مدبر گفت که اگر مخالفان مسلح لویه جرگه را قبول کنند می‌توانند در جرگه شرکت کنند

مسئولان کمیسیون برگزاری لویه جرگه‌ مشورتی افغانستان می‌گویند که این جرگه در اواخر ماه عقرب/آبان با اشتراک نزدیک به سه هزار نفر در کابل برگزار می‌شود و مواد موافقتنامه امنیتی بین کابل و واشنگتن را به بحث می‌گیرد.

صادق مدبر، رئیس دبیرخانه کمیسیون برگزاری لویه جرگه، امروز در نشستی خبری در کابل به خبرنگاران گفت که کارهای برگزاری این جرگه به سرعت به پیش می‌رود و با توجه به آمادگی‌های امنیتی، جرگه قرار است در یکی از روزهای ۲۸، ۲۹ و یا سی‌ام ماه آینده برگزار شود.

او گفت که در این جرگه نمایندگان مردم افغانستان در هفده بخش شرکت خواهند کرد.

کمیسیون برگزاری این جرگه انتظار دارد بتواند از اعضای مجلس‌های شورای ملی، نمایندگان شوراهای ولایتی، نمایندگان زنان، افراد دارای معلولیت، فعالان جامعه مدنی، استادان دانشگاه و روشنفکران در این جرگه میزبانی کند.

آقای مدبر گفت که طبق برنامه‌ریزی کمیسیون، لویه جرگه در روز اول جلسه عمومی گشایش خواهد یافت و در ادامه شرکت کنندگان به حدود پنجاه کمیته تقسیم خواهند شد تا مواد مندرج موافقتنامه امنیتی را به بحث بگیرند.

او گفت هرچند پیش‌بینی شده که لویه جرگه برای دو روز برگزار شود اما کمیسیون برگزاری برای جرگه‌ای هفت روزه آمادگی گرفته که در صورت به درازا کشیدن صحبت‌ها، می تواند از شرکت کنندگان میزبانی کند.

رئیس دبیرخانه کمیسیون برگزاری این جرگه در پاسخ به سوال خبرنگاری گفت که درِ این لویه جرگه مشورتی‌ که موضوع امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا را به بحث می‌گیرد، به روی مخالفان مسلح دولت باز است و اعضای گروه طالبان و حزب اسلامی گلبدین حکمیتار نیز می‌توانند در آن شرکت کنند.

آقای مدبر اضافه کرد: "کسانی که آمده باشند و در افغانستان زندگی کرده باشند و قانون اساسی افغانستان را قبول کرده باشند و پیشینه عضویت گروه طالبان و حزب اسلامی را داشته باشند، شامل لویه جرگه خواهند بود و اگر طالبان و حزب اسلامی بعدا اعلام کنند که لویه جرگه مشورتی را قبول داریم و میاییم خدا بیارد ما مشکلی نداریم."

گروه طالبان به رهبری ملا عمر و اعضای حزب اسلامی گلبدین حکمتیار در ده سال گذشته با نیروهای خارجی نبرد خونینی داشته اند و با حضور آمریکایی ها در افغانستان مخالفت کرده اند.

اخیرا ملاعمر رهبر گروه طالبان در پیامی به مناسبت عید قربان با برگزاری لویه جرگه مخالفت کرد و گفت که این جرگه از نمایندگان اصلی مردم افغانستان نمایندگی نمی‌کند.

Image caption صبغت‌الله مجددی گفت که ابتدا مخالف برگزاری این لویه جرگه بود

رهبر گروه طالبان تهدید کرده که اگر افغانستان با آمریکا موافقتنامه امنیتی امضا کند، مخالفان مسلح روحیه خواهند یافت و با قوت بیشتری با دولت افغانستان و خارجی‌ها خواهند جنگید.

از سوی دیگر صبغت‌الله مجددی رئیس کمیسیون برگزاری لویه جرگه در نخستین جلسه این کمیسیون گفت که ابتدا مخالف برگزاری لویه جرگه بوده اما با پافشاری های اداره امور و حامد کرزی، با برگزاری این جرگه راضی شده است.

آقای مجددی گفت که از آن جایی که یک و نیم سال پیش جرگه مشابهی به هدف رای زنی در مورد امضای پیمان راهبردی با آمریکا برگزار شده بود و موافقتنامه امنیتی جز پیمان راهبردی آمریکا و افغانستان است، نیازی به برگزاری این جرگه نبود ولی او گفت که با توجه به جزئیات موافقتنامه قناعت کرده که جرگه تازه‌ای برپا شود.

افغانستان در ماه عقرب/آبان سال گذشته لویه جرگه‌ای برای رای‌زنی در مورد امضای پیمان راهبردی با آمریکا برگزار کرد. این جرگه با امضای پیمان راهبردی بین افغانستان و آمریکا موافقت کرد.

مسئولان برگزاری لویه جرگه در افغانستان می‌گویند که دو سال پیش آمریکا از برگزاری لویه جرگه در کابل که برای امضای پیمان راهبردی برگزار شد، نگرانی داشت.

در جلسه آغاز به کار کمیسیون برگزاری لویه جرگه، معاونان این کمیسیون هم مشخص شدند. اعضای کمیسیون برگزاری لویه جرگه نعمت‌الله شهرانی را به حیث معاون اول و حامد گیلانی را به عنوان معاون دوم این جرگه گزینش کرده‌اند.

قانون اساسی افغانستان در ماده یکصدو دهم لویه جرگه را "عالی ترین مظهر اراده مردم افغانستان" نامیده که برگزاری آن از صلاحیت‌های رئیس جمهوری است.

بسیاری از منتقدان دولت گفته‌اند که دولت چون نتوانسته انتخابات شوراهای ولسوالی برگزار کند، برگزاری لویه جرگه غیرقانونی است چون بخشی از اعضای لویه جرگه باید نماینده شوراهای ولسوالی باشد.