تاخیر در اعلام فهرست نامزدان انتخابات افغانستان به دلیل بحث 'شهروندی دوگانه'

Image caption قرار بود فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان امروز اعلام شود.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را تا روز سه شنبه به تاخیر انداخته است.

قرار بود این فهرست امروز اعلام شود.

نورمحمدنور، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که پاسخ ناوقت وزارت خارجه افغانستان به نامه این کمیسیون در مورد "داوطلبان دو تابعیته" و نیاز به بررسی بیشتری مدارک داوطلبان نامزدی، موجب این تاخیر شده است.

آقای نور گفت که کمیسیون مستقل انتخابات از وزارت خارجه خواسته بود تا اسناد ۲۶ نامزد ریاست جمهوری و ۵۲ معاون آنها را بررسی کند و از "تنها افغان بودن" آنها به این کمیسیون اطمینان دهد.

او گفت که وزارت خارجه افغانستان ناوقت شام روز شنبه (۲۷ میزان/مهر) به نامه این کمیسیون پاسخ داد.

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفت که قرار است این کمیسیون پس از مطالعه پاسخ وزارت خارجه و "غور و بررسی" بیشتری مدارک نامزدان، فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان را روز سه شنبه (۲۹ میزان/مهر) اعلام کند.

در همین حال بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) تاخیر در اعلام فهرست نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را پرسش‌برانگیز خوانده و در مورد آن ابراز نگرانی کرده است.

مقامات این نهاد نظارتی گفته‌اند که کمیسیون مستقل انتخابات به نهادهای مستقل نظارتی اجازه نداده است تا از روند بررسی مدارک نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نظارت کنند.

قانون اساسی افغانستان تصریح می‌کند که نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و معاونان او باید تنها شهروندی افغانستان را داشته باشند.

موضوع داشتن شهروندی دوگانه در افغانستان در سال‌های اخیر بحث‌های زیادی را برانگیخته است. شماری از سیاستمداران افغان در سال‌های گذشته پس از سال‌ها زندگی در خارج به این کشور برگشته‌اند و شماری از آنها نیز شهروندی دوگانه دارند.