فرمانده یک واحد نیروهای ویژه ارتش در افغانستان به مخالفان مسلح پیوست

Image caption کنر ولایت هم مرز با پاکستان در شرق افغانستان با تهدیدهای گروه های مختلف شورشی مواجه است

یک فرمانده محلی نیروهای ویژه ارتش افغانستان در ولایت کنر در شرق افغانستان به صف مخالفان مسلح دولت پیوسته است.

این فرمانده ارتش در راس یک واحد نظامی بوده و در روزهای عید با تجهیزات پیشرفته، وسایل زرهی و دید شب با مخالفان مسلح دولت افغانستان یکجا شده است.

شجاع‌الملک جلاله والی ولایت کنر به بی‌بی‌سی گفت که این فرمانده نیروهای ویژه مسئولیت رهبری واحد پانزده نفری ارتش را در ولایت کنر به عهده داشته است.

آقای جلاله همچنین گفت که مشغول گفت‌وگو با بزرگان محل است تا در مورد بازگرداندن این فرمانده محلی به جانب دولت، به نتیجه برسد.

از سویی عبدالغنی مصمم، سخنگوی والی کنر به بی‌بی‌سی گفت که این عضو نیروهای ویژه به همراه یک واسطه نقلیه نیروهای ویژه ارتش و تجهیزات نظامی به سوی منطقه تحت نفوذ مخالفان مسلح "فرار کرده" اما واسطه حامل او در یک درگیری حریق شده است.

آقای مصمم گفت که تا هنوز مشخص نیست که این عضو ارتش به گروه طالبان و حزب اسلامی گلبدین حکمتیار پیوسته یا به گروه های شورشی دیگر از جمله طالبان پاکستانی که در منطقه فعال هستند.

سخنگوی والی کنر نیز گفت که مقام ها و متنفذین محل سعی دارند، این عضو ارتش را سرکارش برگردانند.

مقام های کنر در مورد علت پیوستن این فرمانده واحد کوچک ارتش به صف مخالفان مسلح و همچنین در مورد این که چرا سعی دارند او را سر کارش برگردانند حرفی نزده اند.

در همین حال وزارت دفاع ملی افغانستان هم می‌گوید که یک عضو کماندوی ارتش در ولسوالی شیگل ولایت کنر از چند روز ناپدید است.

ظاهر عظیمی، سخنگوی این وزارت گفت که تنها می‌توانند ناپدید شدن این عضو ارتش را تایید کنند ولی جزئیات بیشتر در این مورد در اختیار ندارند.

در همین حال یک منبع معتبر ارتش در شرق افغانستان که نخواست نامش فاش شود به بی‌بی‌سی گفت که این فرمانده نیروهای ویژه شب عید سربازان واحد نظامی تحت فرمان خود را به بهانه خرید عید مرخص کرده و سپس خودش با تجهیزات پیشرفته نظامی به سوی ساحه تحت نفوذ مخالفان مسلح حرکت کرده است.

Image caption بیشتر عملیات های ضد هراس افگنی در افغانستان حالا به فرماندهی نیروهای ارتش انجام می‌شود

این منبع همچنین گفت که به اساس معلومات نهادهای اطلاعاتی، اعضای یک واحد دیگر نظامی نیروهای افغان از این اقدام او خبر شده و تلاش کرده اند که جلو پیوستن این فرمانده ارتش به صف مخالفان مسلح را بگیرند.

او گفت که بین نیروهای امنیتی و فرمانده نیروهای ویژه درگیری صورت گرفت و با وجودی که بخشی از تجهیزات او از بین رفت اما موفق به فرار شد.

این در حالی است که قرار است نیروهای امنیتی افغان به ویژه اعضای ارتش که مسئولیت حفاظت از اراضی افغانستان و بخش عمده نبرد رو در رو با مخالفان مسلح را دارند، مسئولیت کامل امنیت سراسر کشور را از نیروهای ناتو به عهده بگیرند.

افغانستان ارتش ۱۹۵ هزار نفری دارد و امیدوار است سال‌های بعد از خروج ناتو، همین نیروها در کنار نیروهای پلیس از افغانستان دفاع کنند.

پیوستن اعضای نیروهای امنیتی به صف مخالفان مسلح و موارد حملات سبز بر آبی چالش عمده ای برای دولت افغانستان بوده است.

کنر از ولایت‌‎های نسبتا نا امن در شرق افغانستان است و با پاکستان مرز مشترک دارد. گروه های مخالف مسلح دولت افغانستان در بخش هایی از این ولایت فعال هستند.

مطالب مرتبط