انتقاد کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی افغانستان از تاخیر اعلام فهرست ابتدایی نامزدان

Image caption اعلام فهرست ابتدایی نامزدان ریاست جمهوری تا فردا سه شنبه، به تاخیر افتاده است

مقام‌های کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان می‌گویند که تاخیر در اعلام فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، می‌تواند روند انتخابات را با مشکل رو به رو سازد.

نادر محسنی، سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی می‌گوید این کمیسیون تاکنون بیست مورد شکایت علیه نامزدان انتخابات دریافت کرده‌اسات اما به دلیل تاخیر در اعلام فهرست ابتدایی نامزدان نتوانسته‌اند به برخی از آنها پاسخ بدهند.

او گفت: "ما منتظر اعلام فهرست ابتدایی نامزدان هستیم. تغییر در زمان اعلام فهرست ابتدایی نامزدان برای کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی نه، بلکه در روند انتخابات مشکل ایجاد می‌کند."

آقای محسنی همچنین گفت به دلیل علنی بودن جلسات رسیدگی به شکایات انتخاباتی که در قانون افغانستان تصریح شده، شاکی باید در جلسه حاضر باشد و بنا هویت شاکیان نمی‌تواند پنهان بماند.

اما او گفت اگر ما تشخیص بدهیم که خطر جدی متوجه شاکی است، در آن صورت هویت او را فاش نخواهیم کرد.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان قرار بود روز گذشته فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراهای ولایتی افغانستان را اعلام کند اما اعلام این فهرست تا سه شنبه ۳۰ میزان/مهر به تاخیر افتاد.

نورمحمدنور، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که پاسخ ناوقت وزارت خارجه افغانستان به نامه این کمیسیون در مورد "داوطلبان دو تابعیته" و نیاز به بررسی بیشتری مدارک داوطلبان نامزدی، موجب این تاخیر شده است.

هرچند گفته می‌شد که این کمیسیون شام گذشته، معلومات در مورد موضوع شهروندی دوگانه نامزدان ریاست جمهوری را به دست آورده، اما وزارت خارجه افغانستان می‌گوید این معلومات، ابتدایی بوده و هنوز کار روی این موضوع ادامه دارد.

جانان موسی‌زی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفته‌است که کمیسیونی متشکل از نمایندگان دادگاه عالی، وزارت داخله/کشور، ریاست امنیت ملی و وزارت امور خارجه به شکل موقتی ایجاد شده و موضوع شهروندی دوگانه داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری و معاونان آنها را بررسی می‌کند.

او گفت: "این کمیسیون کار خود را آغاز کرده و به شکل منظم و دوامدار با کمیسیون مستقل انتخابات در تماس است."

کمیسیون مستقل انتخابات از وزارت خارجه خواسته بود تا اسناد ۲۶ نامزد ریاست جمهوری و ۵۲ معاون آنها را بررسی کند و از "تنها افغان بودن" آنها به این کمیسیون اطمینان دهد.

قانون اساسی افغانستان تصریح می‌کند که نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و معاونان او باید تنها شهروندی افغانستان را داشته باشند.

تاخیر در اعلام فهرست ابتدایی نامزدان ریاست جمهوری افغانستان، واکنش شماری از نهادهای ناظر بر انتخابات را نیز برانگیخته است.

Image caption قرار است انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان به تاریخ شانزدهم حمل/فروردین سال آینده برگزار شود

نهاد دیده‌بان دموکراسی افغانستان یک نهاد ناظر بر روند انتخابات، می‌گوید که عدم دسترسی ناظران انتخاباتی بر کارکرد کمیسیون مستقل انتخابات در زمینه بررسی اسناد نامزدان می‌تواند شفافیت انتخابات را زیر سوال ببرد.

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) نیز تاخیر در اعلام فهرست نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را پرسش‌برانگیز خوانده و در مورد آن ابراز نگرانی کرده است.

امنیت در انتخابات

ناامنی یکی از چالش‌های موجود بر راه انتخابات افغانستان است. این مشکل اکنون در شماری از ولسوالی‌های افغانستان روند ثبت نام رای دهندگان را با مشکل روبه رو کرده است.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که در هفت ولسوالی در ولایت‌های هلمند، ارزگان، نورستان و غزنی، مردم از گرفتن کارت رای‌دهی باز مانده اند.

مقام‌های این کمیسیون از وزارت داخله خواسته‌اند تا برای تامین امنیت این ولسوالی‌ها اقدام کند.

صدیقی صدیقی، سخنگوی وزارت داخله می‌گوید که در حال بررسی وضعیت امنیتی در این ولسوالی‌ها و چگونگی فرستادن نیروهای امنیتی به این محلات هستند.

او گفت: "از این هفت ولسوالی در چهار ولسوالی ما مشکل داریم و نیروهای امنیتی حضور ندارند. اما نفوس آنها بسیار کم است و می توان راه دیگری پیدا کرد مثلا ثبت نام در ولسوالی‌های همجوار."

قرار است انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراهای ولایتی افغانستان به تاریخ شانزدهم حمل/فرودین ۱۳۹۳ برگزار شود.

مطالب مرتبط