روزنامه‌های کابل: یکشنبه ۲۸ میزان

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

برگزاری جرگه مشورتی برای بحث روی موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا و تاخیر اعلام فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان مهم‌ترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۸ میزان کابل است.

قرار بود روز گذشته فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام شود اما نورمحمدنور، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفت که پاسخ ناوقت وزارت خارجه افغانستان به نامه این کمیسیون در مورد "داوطلبان دو تابعیته" و نیاز به بررسی بیشتری مدارک داوطلبان نامزدی، موجب تاخیر در این کار شده است.

روزنامه ۸‌صبح نوشته که تاخیر در اعلام فهرست ابتدایی نامزدان، افکار عمومی را بر ظرفیت و توانایی کمیسیون مستقل انتخابات، بی‌باور می‌سازد.

۸‌صبح می‌نویسد که 'وقتی در اعلام فهرست نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری تاخیر وارد شد، بسیاری‌ها باور خواهند کرد که مدیران ارشد کمیسیون مستقل انتخابات، تسلیم فشارهای سیاسی شده‌اند و قرار است، فهرست ابتدایی بر مبنای سفارش‌های گروه‌ها و جناح‌های حاکم شگل گیرد.'

۸‌صبح افزوده، به‌نظر می‌رسد که مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات درک نکرده‌اند که انتخابات سال آینده، سرنوشت‌ساز است و آنان شاید درک نکرده‌اند که برگزاری انتخابات سالم، روند جاری سیاسی را تضمین می‌کند.

اما روزنامه دولتی انیس نوشته: "تعجیل لازم نیست، دقت اعتماد می آفریند."

نویسنده انیس امیدوار است که در فهرست ابتدایی و نهایی شمار نامزدان کم شود و به دنبال آن هزینه برگزاری انتخابات کاهش یافته و کار برای کمیسیون مستقل انتخابات آسان شود به این دلیل لازم نیست که فهرست ابتدایی نامزدان مطابق جدول زمانی اعلام گردد.

انیس افزوده که مهم این است که دقت و توجه جدی در اسناد و مدارک نامزدان انتخابات ریاست جمهوری صورت گیرد.

روزنامه آرمان ملی نیز به شمار زیاد نامزدان انتخابات ریاست جمهوری پرداخته و نوشته که در این فهرست شاید چهار تا پنج نفرشان، چهره‌های سرشناس باشند باقی آنها همه سیاهی لشکر هستند.

آرمان ملی از این افراد خواسته تا دلشان به حال مردم و کشورشان بسوزد و از نامزدی شان کناره گیری کنند.

نویسنده آرمان ملی مشخصا به هزینه برگزاری انتخابات اشاره کرده که در صورت کم شدن نامزدان، کاهش خواهد یافت.

قرار است برای بحث روی امضای موافقتنامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا به زودی لویه جرگه مشورتی در افغانستان برگزار شود.

روزنامه وحدت نوشته که 'رئیس جمهوری افغانستان تلاش دارد که با برگزاری جرگه های بی فایده، ناکامی های خود را بپوشاند.'

وحدت می‌نویسد که رئیس جمهوری می‌خواهد خواسته‌های خود را از طریق تریبون جرگه و توسط دیگران بیان نماید.

روزنامه افغانستان نوشته که این موافقتنامه از اهمیت زیادی برخوردار است و مردم افغانستان باید در این مورد عاقلانه تصمیم بگیرند.

افغانستان می‌نویسد به نظر می رسد که مسایل حاشیه ای این سند در بسا موارد مهمتر و غیر قابل اجتناب تر از متن آن جلوه داده می‌شود و این موضوع امضای این سند را به تاخیر انداخته است.

افغانستان افزوده که در هر صورت خواست جدی شهروندان این است که نباید از امضای این سند مهم امنیتی بهره برداری های شخصی، سیاسی و یا قومی صورت بگیرد.

روزنامه اطلاعات روز نوشته که امضای موافقت‌نامه‌ امنیتی، سرنوشت خیلی مسایل را معلوم می‌کند؛ آینده‌ روابط استراتژیک دو کشور، چارچوب همکاری‌های نظامی و امنیتی، چند و چون کمک‌های امریکا برای افغانستان، همکاری‌های امنیتی در مبارزه با تروریسم در چشم‌انداز پس از ۲۰۱۴ همه و همه به این سند مهم بستگی دارند.

اطلاعات روز می‌نویسد که امضای موافقت‌نامه‌ امنیتی می‌تواند تعهدات کمک‌های مالی و نظامی امریکا را برای افغانستان الزام‌آور بسازد و به افغانستان این حق را می‌دهد که رسما از امریکا بخواهد به عنوان یک مکلفیت تعهداتش را برای افغانستان عملی سازد.

مطالب مرتبط