نگرانی ام‌آی۶ از کمبود 'منابع اطلاعاتی' در افغانستان

Image caption سازمان اطلاعات مخفی بریتانیا یا ام‌آی۶ یکی از سازمان‌های اطلاعاتی بریتانیا و سازمان اصلی این کشور برای دریافت و تجزیه اطلاعات و عملیات مخفی در کشورهای خارجی است.

روزنامه دیلی تیلی‌گراف چاپ بریتانیا نوشته‌است که سازمان اطلاعات مخفی بریتانیا یا 'ام‌آی۶' خواستار افزایش جاسوسان خود در افغانستان شده است. این روزنامه می‌نویسد که ام‌آی۶ نگران است که پس از خروج نظامیان بریتانیایی از افغانستان در پایان سال آینده میلادی، این کشور با یک "خلا اطلاعاتی" مواجه خواهد شد، جایی‌که به باور این سازمان خطر صدور تروریسم از آنجا به بریتانیا وجود دارد.

براساس نوشته دیلی‌تیلی‌گراف، ام‌آی۶ خواستار استخدام کارمندان بیشتر از دیگر بخش‌های اطلاعاتی بریتانیا شده که متخصص امور افغانستان هستند.

هرچند وزرای دولت بریتانیا اصرار دارند که نیروهای افغان حالا توانایی مقابله با شورشیان را دارند اما دیلی‌تیلی‌گراف می‌نویسد که منابعی در وایتهال، دفتر مرکزی ام‌آی۶ در لندن به صورت فزاینده‌ای نگران اند که افغانستان پس از خروج نیروهای ناتو می‌تواند بار دیگر به پایگاه "تروریست‌های بین‌المللی" مبدل شود.

انتظار می‌رود که شورای امنیت ملی بریتانیا به زودی در مورد وضعیت افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ بحث کند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا وعده کرده است که نظامیان این کشور تا دسامبر سال ۲۰۱۴، خاک افغانستان را ترک خواهند کرد.

روزنامه دیلی‌تیلی‌گراف نوشته که یک منبع 'معتبر' اطلاعاتی به این روزنامه گفته‌ که آژانس‌های اطلاعاتی بریتانیا بیش از حد بر تهدیدات احتمالی از کشورهای سومالی و یمن متمرکز شده‌اند و در این میان القاعده می‌تواند از کم توجهی آژانس‌ها به افغانستان استفاده کند.

Image caption شمار نیروهای این کشور تا اخیر سال ۲۰۱۲ به ۹ هزار کاهش یافت و قرار است تا پایان سال جاری به ۵۲۰۰ سرباز کاهش یابد.

این منبع افغانستان را ضعیف‌ترین حلقه برای پوشش اطلاعاتی بریتانیا توصیف کرده و به دیلی‌تیلی‌گراف گفته که بریتانیا در افغانستان بیشتر به اطلاعات نظامی متکی بوده است و زمانیکه نظامیان این کشور افغانستان ترک می‌کنند، بریتانیا با یک خلا بزرگ اطلاعاتی در افغانستان مواجه خواهد شد.

با این حال این روزنامه نوشته که حالا ام‌آی۶ می‌خواهد تحلیلگران نظامی بریتانیا را که در افغانستان کارهای زیادی انجام داده‌اند، استخدام کند تا از اوضاع داخلی افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ همچنان با خبر بماند.

در سال‌های اخیر بریتانیا با داشتن حدود ۱۰ هزار سرباز در افغانستان پس از آمریکا بیشترین نیرو را در این کشور مستقر ساخته بود.

شمار نیروهای این کشور تا اخیر سال ۲۰۱۲ به ۹ هزار کاهش یافت و قرار است تا پایان سال جاری به ۵۲۰۰ سرباز کاهش یابد.

نیروهای بریتانیایی در یک سال گذشته ۱۲۵ پایگاه‌ خود را در افغانستان بسته‌اند و حالا تنها در اردوگاه مشهور 'بس‌شن' در هلمند و چهار پایگاه دیگر در این کشور حضور دارند.

بریتانیا از سال ۲۰۰۱ تا کنون ۴۴۵ سرباز خود را در جنگ افغانستان از دست داده است.

قرار است حدود ۱۲۰ آموزگار نظامی بریتانیا پس از سال ۲۰۱۴ در اکادمی نظامی افغانستان که براساس مودل 'سندهرست' بریتانیا ساخته شده، مشغول تدریس شوند.

نظامیان بریتانیا همچنین گفته‌اند که می‌خواهند تا ۲۰۰ مشاور نظامی را نیز پس از پایان ۲۰۱۴ در هلمند نگهدارند.

این مشاوران به نیروهای افغان در مقابله با شورشیان و نیز آموزش نیروهای افغان کمک خواهند کرد.

این نخستین باری است که نگرانی مقامات سازمان اطلاعات مخفی بریتانیا از بازگشت 'ترویست‌ها' به افغانستان در رسانه‌ها بازتاب یافته است.

تحلیلگران می‌گویند که کشورهای غربی پس از پیروزی مجاهدین در دهه نود میلادی نیز افغانستان را فراموش کردند و این امر سبب جنگ داخلی و نفوذ القاعده در آن کشور شد.

آنها بدین باور اند که کشورهای غربی نمی‌خواهند تجربه آن زمان بار دیگر در افغانستان تکرار شود.

مطالب مرتبط