وزیر داخله افغانستان برای بررسی حادثه ترور ارسلا جمال به لوگر رفت

Image caption آقای داوودزی به مردم لوگر گفته که موضوع ترور آقای جمال را به صورت جدی بررسی می‎کند

محمدعمر داوودزی وزیر داخله/کشور افغانستان در سفری به ولایت لوگر گفته که به موضوع ترور ارسلا جمال والی پیشین این ولایت با جدیت رسیدگی می‌کند.

آقای جمال روز اول عید قربان هنگام سخنرانی در مسجد جامع شهر پل علم، مرکز ولایت لوگر، در اثر انفجار بمبی جان خود را از دست داد که در بین نسخه‌های قرآن در میز خطابه مسجد کار گذاشته شده بود.

به گزارش دفتر مطبوعاتی وزارت داخله که در وبسایت این وزارت منتشر شده، آقای داوودزی در دیدار با بزرگان قومی و نمایندگان شورای ولایتی لوگر گفته است مقامهای جدید این ولایت موضوع ترور والی فقید را به صورت جدی بررسی می‌کنند.

روز یکشنبه، ۲۸ میزان/مهر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان، فرمانده پلیس، مسئول پلیس و رئیس اداره امنیت ملی لوگر را از سمتهای خود برکنار و به جای آنها افراد دیگری را تعیین کرد.

وزیر کشور همچنین از مردم لوگر خواسته است در پیگیری و بررسی موضوع ترور والی سابق با نهادهای مسئول دولتی همکاری کنند و اجازه ندهند که "دشمنان صلح و ثبات در میان مردم رخنه کنند و چهره‌های خدمتگزار را به شهادت برسانند".

Image caption اداره امنیت ملی گفته که در ترور ارسلا جمال، بمب در بین نسخه قرآن در میز خطابه مسجد جامع شهر پل علَم کار گذاشته بود

آقای داوودزی با بیان این که تروریستانی که آقای جمال را ترور کردند دشمنان مردم افغانستان هستند، گفته که آنها "برای دستیابی به اهداف شوم تروریستی خود، مقدسات دینی مردم را زیر پا می‌گذارند."

او گفته است: "جاسازی مین در میان نسخه قرآن کریم، کتاب مقدس مسلمانان، و انجام حمله تروریستی در داخل مسجد، که به شهادت ارسلا جمال انجامید، بیانگر این است که تروریستان و هراس‎افکنان خون‌آشام، هیچگونه ارزش و اهمیتی برای باورهای دینی و ارزشهای انسانی قایل نیستند."

ترور ارسلا جمال به دلایل سیاسی، امنیتی و به ویژه مذهبی، در محافل سیاسی و رسانه‎ای افغانستان بازتاب گسترده‎ای داشته است.

علاوه بر بحث بر سر اهمیت سیاسی ترور آقای جمال به عنوان یک مقام ارشد دولتی، سوال‎های زیادی در مورد ناکامی نهادهای امنیتی در جلوگیری از ترور او، مطرح شده است.

پس از ترور والی لوگر، این بحث نیز در بسیاری از محافل جریان داشته که چرا طالبان قرآن را وسیله ترور قرار دادند و مسجد را محل و روز عید قربان را وقت ترور او تعیین کردند.

Image caption ارسلا جمال در روز عید قربان هنگام ایراد سخنرانی در مسجد جامع شهر پل علَم ترور شد

بر اساس گزارشو تصاویر ویدئویی که اداره امنیت ملی در پی تحقیقات خود از محل ترور آقای جمال منتشر کرد، قاتلان ارسلا جمال برای ترور او، بمبی را در میان نسخه قرآن در میز خطابه مسجد جامع شهر پل علم جاسازی کرده بودند.

در تصاویری که امنیت ملی پخش کرد، نسخه نیم سوخته قرآن در محل انفجار دیده می‎شود، اما میز خطابه‌ای که آقای جمال در عقب آن برای ایراد سخنرانی برای نمازگزاران عید قربان در این مسجد ایستاده بود، کاملاً منهدم شده است.

شماری از نمایندگان پارلمان از شورای علمای افغانستان خواسته اند به استفاده طالبان از قرآن، مسجد و مراسم مذهبی عید قربان برای ترور یک مقام ارشد دولتی، باید واکنش نشان دهد.

هنوز شورای علما در این مورد واکنشی نشان نداده است و نمایندگان مجلس این شورا را به "سکوت" در قبال ترور والی پیشین لوگر متهم کرده‎اند.

مطالب مرتبط