نگرانی کمیسیون حقوق بشر از مسدود شدن راه کابل - بامیان

Image caption "مسیر بامیان - کابل در درۀ غوربند از طرف طالبان مسدود شده و جنگ جریان دارد"

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نسبت به مسدود شدن راه کابل- بامیان ابراز نگرانی کرده و از دولت خواسته که این راه را برای انتقال بیماران و مواد غذایی باز کند.

این راه از مسیر پروان، به دلیل آغاز جنگ میان گروه طالبان و نیروهای دولتی در دره غوربند در شمال کابل از روز جمعه، ۲۶ میزان/مهر بسته شده است.

این کمیسیون در اعلامیه‎ای نوشته است که "مسیر بامیان - کابل در درۀ غوربند از طرف طالبان مسدود شده و جنگ جریان دارد. این امر باعث شده است تا مسافرین نتوانند از این جاده عبور و مرور کنند و هم‌چنان مانع انتقال مواد اولیه ـ غذا، دارو و مواد سوختی ـ از کابل به بامیان گردیده است."

اعلامیه افزوده: "دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در بامیان، ضمن محکوم کردن این عمل ضد بشری طالبان، از تداوم ناامنی و مسدود بودن این جاده نگران است. زیرا تداوم این امر سبب می‌شود تا مریضان در وقت معین به کابل انتقال نیابند و در نتیجه جان‌های شرین شان را از دست دهند."

Image caption سفر در مسیر غورند در سالهای اخیر همواره پرخطر بوده است

محمدعلی لگزی مسئول امنیت پلیس ولایت بامیان در پاسخ به این نگرانی به بی‎بی‎سی گفت که هر چند ناامنی در راه کابل- بامیان، ساکنان بامیان را تحت فشار قرار می‌دهد، اما رفع این مشکل در محدوده مسئولیت پلیس این ولایت نیست.

شاه‎ولی شاهد سرپرست ولایت پروان به بی‎بی‎سی گفت که این راه در اثر فعالیت طالبان در برخی مناطق دره غوربند مسدود شده بود و نیروهای دولتی عملیاتی را برای رفع این "تهدیدها" به راه انداخت. او تاکید کرد که تهدیدهای امنیتی به زودی رفع خواهد شد.

سرپرست ولایت پروان افزود که هر چند جنگ چهارروزه بین نیروهای امنیتی و طالبان در غورند تلفاتی به جا گذاشته اما هنوز گزارش دقیقی در این مورد دست نیست.

براساس تصاویری که رسانه‎های محلی از درگیری در غورند پخش کرده‎اند، طالبان در این منطقه مستقرند و به صورت "جبهه‎ای" علیه نیروهای دولتی می‎جنگند، اما آقای شاهد گفت که طالبان پایگاه ثابتی ندارند و در هر محلی که با نیروهای دولتی درگیر می‎شوند، توانایی استقرار بیشتر از نیم ساعت را ندارند.

با این حال، ناامنی در مسیر غوربند تازگی ندارد و مسافران این راه در سال‎های اخیر با انواع تهدیدهای امنیتی مواجه بوده‎اند. به تعبیر کمیسیون مستقل حقوق بشر ناامنی در این جاده به صورت "فزاینده در حال گسترش" بوده است.

این کمیسیون افزوده است: "ناامنی مسیرهای بامیان - کابل در چند سال اخیر، باعث بروز مشکلات عدیده‎ای برای مردم بامیان شده است. در مواردی افراد مسلح غیرقانونی مسافرین را از ماشین‌ها پایین [کرده] و سر بریده‌اند. متأسفانه این ناامنی به صورت فـزاینده در حال گسترش است."

Image caption سازمانهای بین المللی کارمندان خود را از چند سال پیش از سفر زمینی در مسیرهای کابل-بامیان منع کرده اند

دومین مسیر زمینی کابل – بامیان از دره میدان در ولایت میدان وردک می‎گذرد که نسبت به غوربند بیشتر ناامن است و در بخش‎هایی از این مسیر طالبان و حزب اسلامی مستقر هستند.

به دلیل افزایش ناامنی در مسیرهای زمینی کابل- بامیان، بازار حمل و نقل هوایی در این مسیر گرم شده است، اما برای مسافران فقرزده بامیان پرداخت صد دلار در هر پرواز به سادگی امکان پذیر نیست.

از سوی دیگر برخی از کشاورزان بامیان گفته‎اند که مسدود شدن این مسیر، محصولات کشاورزی آنها به فروش نرفته و متحمل زیانهای هنگفتی شده‎اند.

سیب زمینی از محصولات عمده بامیان است که اگر این مسیر به زودی باز نشود، احتمال آن وجود دارد که محموله‎های متوقف شده این محصول در اثر سرما فاسد شود.

مطالب مرتبط