روزنامه‌های کابل: سه شنبه ۳۰ میزان

Image caption تفسیر ممنوع، روزنامه جامعه باز

سفر حامد کرزی به تاجیکستان و روابط افغانستان با این کشور، مهم‌ترین عنوان مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۳۰ میزان/مهر کابل است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، با هدف گفت‌وگو در مورد تقویت روابط و همکاری‎های بین کابل و دوشنبه روز گذشته به تاجیکستان سفر کرد.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان در بیانیه‌ای گفته است که این سفر دو روزه به دعوت رسمی امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، انجام شده است.

روزنامه آرمان ملی نوشته که در میان کشورهای همسایه، تاجیکستان یگانه کشوری است که تا هنوز آزاری به افغانستان نرسانده است.

آرمان ملی افزوده که سفر رئیس جمهوری افغانستان به تاجیکستان نیز در فرصت مناسبی صورت گرفته، زیرا هر دو کشور در آستانه انتخابات ریاست جمهوری قرار دارند.

آرمان ملی نوشته که هر دو کشور دارای مشترکات فراوان هستند و همسایه نیک در روزهای دشوار کمک کننده خواهد بود.

روزنامه دولتی انیس نوشته که این سفر آقای کرزی به تاجیکستان هفتمین سفر او است.

انیس می‌نویسد که افغانستان در میان کشورهای همسایه، پس از پاکستان، طولانی ترین مرز را با کشور تاجیکستان دارد.

نویسنده انیس روابط سیاسی افغانستان و تاجیکستان را بهترین نمونه از روابط سیاسی در منطقه توصیف کرده است.

روزنامه جامعه باز نوشته که تقویت روابط تجارتی میان دو کشور از اهداف مهم این سفر است.

جامعه باز افزوده که این سفر درست زمانی صورت می‌گیرد که تا چند ماه دیگر نیروهای خارجی افغانستان را ترک می‌کنند و افغانستان نیاز به تقویت روابط سیاسی و اقتصادی خود دارد.

به باور نویسنده جامعه باز، تقویت روابط اقتصادی با کشورهای آسیای میانه، به ویژه تاجیکستان، از اهمیت استراتژیک برای افغانستان برخوردار است زیرا این ظرفیت وجود دارد که بتواند آسیب پذیری های اقتصادی افغانستان را در مرزهای جنوبی کاهش دهد.

روزنامه انصار نیز می‌نویسد که روابط اقتصادی قویتر میان افغانستان و تاجیکستان می‌تواند سبب خروج از سیطره اقتصادی پاکستان بر افغانستان شود.

انصار نوشته که این رابطه می‌تواند سهولت هایی را برای بازرگانان افغان به خاطر رسیدن به اروپای شرقی نیز فراهم سازد.

روزنامه افغانستان می‌نویسد که افغانستان با نزدیک شدن به زمان خروج نیروهای خارجی از این کشور و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده، وارد عرصه ای از تاریخ خود خواهد شد که تلاش می‌کند تا خود بدون اتکا به کمکهای خارجی مسایل خود را حل نماید و بر مشکلات خود فایق آید. در چنین زمانی نقش کشورهای همسایه افغانستان اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

افغانستان نوشته که کشورهای همسایه چون تاجیکستان نیز از اوضاع داخلی افغانستان به خصوص بحث امنیت آن، متاثر هستند.

نویسنده افغانستان نوشته که برخلاف نظر شماری از کارشناسان، سفر رئیس جمهوری افغانستان به تاجیکستان دارای اهمیت زیاد است و باید با دقت و توجه زیاد آن را تعقیب کرد و جدی گرفت.

مطالب مرتبط