شبکه برق تاجیکستان از طریق افغانستان به ایران و پاکستان وصل می‌شود

Image caption امضاء تفاهم نامه در زمینه ساخت راه آهن میان سه کشور افغانستان، تاجیکستان و ترکمنستان از دیگر دستاوردهای این سفر بود.

در سفر اخیر حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان به تاجیکستان، دو کشور توافق کردند که شبکه برق تاجیکستان از طریق افغانستان به ایران و پاکستان وصل شود.

رؤسای جمهور دو کشور با امضاء اعلامیه مشترک تاکید کردند که با ساخت خطوط انتقال برق در داخل افغانستان، برق این کشور به ایران و پاکستان منتقل شود.

براساس اعلامیه ریاست جمهوری افغانستان انتقال برق نیرو گاه سنگ توده ۲ یکی از اهداف ساخت این خطوط انتقال نیرو در افغانستان است.

نیروگاه سنگ توده ۲ که با سرمایه گذاری مشترک تاجیکستان و ایران احداث شد. کار ساخت سد و نیروگاه ۲۲۰ مگاواتی با سرمایه گذاری ۱۸۰ میلیون دلاری ایران و ۴۰ میلیون دلاری تاجیکستان در سال ۲۰۰۶ توسط یک شرکت ایرانی آغاز شد.

تاجیکستان دارای منابع آبی قابل استفاده برای ایجاد نیروگاهای تولید برق است و انتظار می رود که در آینده این کشور به یکی از تمویل کنندگان انرژی برق بدل شود.

دو کشور نیز این نشست به ضرورت اجرائی شدن 'پروژه خطوط انتقال برق از آسیایی مرکزی به آسیای جنوبی'(CASA ۱۰۰۰ ) با همکاری نهادهای کمک کننده بین المللی و منطقه‌ای تاکید کردند.

مطالعات اولیه بانک جهانی نشان می‌دهد که برای اجرائی شدن این پروژه نزدیک به یک میلیارد دلار بودجه نیاز است که بانک جهانی و بانک توسعه آسیایی متعهد به پرداخت آن شده است.

در بیانیه دفتر ریاست جمهوری آمده است که این کشور از پیشنهاد احداث خط انتقال لوله گاز و برق کشور ترکمنستان از خاک افغانستان به تاجیکستان حمایت کرده است.

رهبران دو کشور همچنین به گسترش روابط تجاری تاکیده کرده و ایجاد بازارهای مرزی در مناطق خم راغی – جامرچ بالا، شاهان– خواهان، کاکل – آی خانم و ایواج و کلدار را در مرزهای دو کشور یک ضرورت دانسته‌اند.

دو کشور به همکاری در زمینه استفاده از ذخایر آبی دو کشور تاکید نمودند و همکاری دو کشور را در زمینه براساس قوانین بین المللی و منافع متقابل سودمند اعلام کرده‌اند.

علاوه بر موارد فوق سه کشور افغانستان، تاجیکستان و ترکمنستان با امضاء تفاهم نامه در زمینه ساخت راه آهن میان سه کشور به توافق رسیدند.

قراراست این خط آهن با عبور از شمال افغانستان، ترکمنستان و تاجیکستان را بهم وصل کند.

در این سفر با توجه به اهمیت دهلیز ترانسپورتی شمال – جنوب، که کشورهای آسیای مرکزی را از طریق افغانستان و پاکستان به آبهای گرم وصل می‌کند، دو کشور تلاش خواهند کرد که موافقط نامه سه جانبه ترانزیتی میان تاجیکستان، افغانستان و پاکستان را در نزدیکترین فرصت به امضا رساند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، با هدف گفت‌وگو در مورد تقویت روابط و همکاری‎های بین کابل و دوشنبه به تاجیکستان سفر کرده بود.

مطالب مرتبط