اداره امنیت ملی افغانستان: عاملان ترور ربانی شناسایی شدند

رحمت الله نبیل سرپرست اداره امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که کسانی را که در ترور برهان الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح این کشور دست داشته اند و یا غفلت کرده‌اند شناسایی کرده است.

آقای نبیل، روز سه شنبه برای توضیح دهی در مورد شرایط بد امنیتی به مجلس سنا افغانستان فراخوانده شده بود.

آقای نبیل به نمایندگان این مجلس گفت که اداره امنیت ملی فهرست افرادی را در اختیار دارد که در پرونده ترور آقای ربانی به نحوی دخیل بوده‌اند و اگر مجلس نمایندگان خواستار افشای این فهرست باشد این اداره آماده ارائه جزئیات هست.

آقای نبیل تاکید کرد که کسانی که توطئه ترور برهان الدین ربانی را طرح ریزی کرده بودند شناسایی شده اند.

نبیل تاکید کرد که ریاست امنیت ملی می‌تواند روند پی‌گیری این پرونده را به هیات منتخب شورای ملی افغانستان ارائه کند و گزارش بدهد که این پرونده در چه مرحله‌ای قرار دارد.

هیات‌های از اداره امنیت ملی افغانستان به پاکستان رفته و اطلاعات را با طرف های پاکستانی خود نیز شریک ساخته اند.

سرپرست اداره امنیت ملی افزود که اکنون مشخص شده است که در داخل افغانستان چه کسانی در این توطئه دخالت داشته‌اند و رحمت الله واحدیار، نیز در بازداشت هستند.

رحمت‌الله واحدیار زمینه ساز ملاقات شخص انتحار کننده با برهان الدین ربانی بود.

چندی قبل صلاح‌الدین ربانی، فرزند برهان الدین ربانی، با انتقاد از عدم رسیدگی به پرونده کشته شدن پدرش، از دولت خواست به پرونده "قتل‌های زنجیره‌ای" در افغانستان رسیدگی کند.

حدود دو سال قبل برهان‌الدین ربانی به دست فردی که با تظاهر به اینکه نماینده طالبان برای گفتگوی صلح است، با او ملاقات کرد و سپس با انفجار بمب جاسازی شده در دستارش، آقای ربانی را به قتل رساند.

در سالهای گذشته، ژنرال داوود داوود، مولانا سید خیلی فرمانده پلیس قندوز، ژنرال خان محمد، فرمانده پلیس ولایت قندهار و شاه جهان نوری فرمانده پلیس تخار همه در جریان چند ماه یکی پس از دیگری ترور شدند.

همه آنان از چهره‌های وابسته به حزب جمعیت اسلامی به رهبری برهان‌الدین ربانی بودند.

برهان‌الدین ربانی رهبر جمعیت اسلامی افغانستان بود و تا زمان ترورش در ۲۰ دسامبر ۲۰۱۱، همچنین رهبر این حزب باقی ماند.

او در طول زندگی پر فراز و نشیب سیاسی خود، مناصب متعددی از جمله ریاست جمهوری، استادی دانشگاه کابل و نمایندگی مجلس را برعهده داشت و ریاست شورای صلح آخرین این سمت‌ها بود.

مطالب مرتبط