پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

بحث فرهنگی: ظرفیت و توانایی سینمای افغانستان

اخیراً افغانستان میزبان دومین جشنواره فیلم حقوق بشر بود . در این جشنواره که زیر نام " از سیب سرخی حرف می زنیم که سهم تمام شهروندان جهان است" 65 فیلم کوتاه و بلند مستند، داستانی و انیمیشن داخلی و خارجی برای رقابت به نمایش درآمد. این جشنواره از تاریخ 5 تا 10 اکتبر برای پنج روز در کابل و بامیان برگزار شد.

برگزارکنندگان این جشنواره گفته‌اند که هدف اصلی از برگزاری این جشنواره یکی هم فراهم آوری زمینه‌ برای فیلمسازان جهان به ویژه همسایه‌های افغانستان است که بنابر دلایلی از جمله سانسور در کشورهای شان نمی توانند آثار خود را به نمایش بگذارند.

سینمای افغانستان در طول حیات خود فراز و فرود های زیادی را شاهد بوده و در مقطع های مختلف با چالش های گوناگونی روبرو بوده است.

اکنون سینما گران افغانستان در تلاش اند هویت سینمایی خود را در ساحه بین المللی نیز به نمایش بگذارند و زمینه رشد بیشتر این سینمای نو پا را فراهم سازند.

در این بحث فرهنگی محب مدثر ظرفیت و توانایی سینمای افغانستان را با چهار کارشناس ساحه سینما به بحث گرفته است. عتیق رحیمی نویسنده و فیلمساز ، رویا سادات فیلمساز ، حسن ذکی زاده عکاس و فیلمساز و مسئول مطبوعاتی دومین جشنواره فیلم حقوق بشر افغانستان و صحرا موسوی مستند ساز .