اعتراض به فهرست ابتدایی نامزدان احتمالی انتخابات افغانستان

کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی می‌گوید که تا کنون بیش از صد نفر به حذف نامشان از فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی اعتراض کرده‌اند.

فهرست ابتدایی نامزدان احتمالی انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان روز گذشته از سوی کمیسیون مستقل انتخابات اعلام شد.

از میان ۲۷ نامزدی که برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده بودند، ده نفر و از میان ۳۰۵۶ نفری که برای انتخابات شوراهای ولایتی ثبت نام کرده بودند، ۲۸۰۴ نفر نامشان در فهرست ابتدایی نامزدان دیده می‌شود.

کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی می گوید نامزدان انتخابات ۴۸ ساعت پس از اعلام فهرست ابتدایی فرصت دارند تا شکایت و اعتراض شان را به حذف نام‌شان در این کمیسیون ثبت کنند.

نادر محسنی سخنگوی این کمیسیون گفت که تا کنون بیش از صد نفر از حذف نامشان در فهرست ابتدایی نامزدان، رسما شکایت کرده اند.

به گفته وی، از جمله این اعتراضات، ده اعتراض مربوط به کسانی است که نامشان از فهرست نامزدان انتخابات ریاست جمهوری حذف شده اند.

اعتراض نامزدان رد صلاحیت شده

شماری از افرادی که نامشان از فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی حذف شده، می‌گویند که بی دلیل از این فهرست کنار زده شده‌اند و آنها تمام شرایط نامزدی را تکمیل کرده بودند.

داوود سلطان زوی یکی از نامزدان احتمالی انتخابات ریاست جمهوری بود که نامش در فهرست ابتدایی دیده نمی‌شود.

او می‌گوید که او تابعیت دوم خود را ترک کرده و تمام اسنادش برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری تکمیل بوده است.

انوارالحق احدی وزیر پیشین تجارت یکی دیگر از کسانی بود که برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده بود.

Image caption کمیسیون مستقل انتخابات روز گذشته فهرست ابتدایی نامزدان را اعلام کرد

او امروز در یک نشست خبری گفت: "من از نظر حامیان، صد هزار یا پنج صد هزار، هیچ مشکلی نداشتم. تصمیم کمیسیون انتخابات غیرعادلانه بوده و آنها هیچ توضیحی برای ما ندادند که آنها چه خرابی در کارت های ما دیده اند."

خدیجه غزنوی یگانه زنی بود که برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده بود اما اکنون نامش از فهرست ابتدایی حذف شده است.

او می‌گوید: "فهرست را ببینید که کی ها آمده اند؟ من زنی هستم که دستم به خونی آلوده نبود، حق مردم را نخورده بودم. مردم از من خواستند که نامزد شوم."

انتقاد نهادهای ناظر بر انتخابات

نهادهای ناظر بر روند انتخابات نیز از شیوه بررسی اسناد و مدارک نامزدان از سوی کمیسیون مستقل انتخابات انتقاد دارند.

جان داد سپین غر رئیس اجرایی فیفا - بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه- به بی بی سی گفت باید روند بررسی اسناد نامزدان به شکل علنی صورت می‌گرفت.

او می‌گوید: " کمیسیون باید مطابق قانون این بررسی را در جلسات علنی انجام می‌داد تا روند شفاف می‌بود و اعتراضات به وجود نمی آمد."

Image caption قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ماه حمل/فروردین سال آینده برگزار شود

همچنان تیفا -بنیاد انتخابات شفاف افغانستان- از نحوه بررسی اسناد نامزدان انتقاد کرده و از کمیسیون مستقل انتخابات خواسته تا به گونه واضح دلایل حذف نامزدان را اعلام کند.

پاسخ کمیسیون مستقل انتخابات به اعتراض ها

ضیا الحق امرخیل رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که تکمیل نکردن شرط ارائه کارت صدهزار حامی با امضا یا اثر انگشت شان که باید از بیست ولایت –هر ولایت حداقل دو درصد- جمع آوری می‌شد و مساله شهروندی دوگانه، مهمترین دلایل حذف نام شماری از افراد از فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری بوده است.

به گفته وی، در بین صد هزار کارت رای دهی که از سوی شماری از نامزدان ارائه شده بود، کارت‌های جعلی و یا تکراری وجود داشت.

آقای امرخیل گفت: "کسانی که نامشان از این فهرست حذف شده می‌توانند شکایت کنند و در صورت اثبات تکمیل بودن اسنادشان، نامشان دوباره به فهرست اضافه خواهد شد."

او همچنان می‌گوید که نهادهای مدنی و ناظر بر انتخابات هر زمانی می‌توانند از هر بخشی از روند انتخابات نظارت کنند اما هیچ نماینده ای از این نهادها تاکنون به این کمیسیون برای بررسی اسناد افراد ثبت نام کرده مراجعه نکرده است.

بر اساس جدول زمانی کار کمیسیون انتخابات، فهرست نهایی نامزدان تا بیست و پنج روز دیگر اعلام خواهد شد.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان به تاریخ شانزدهم حمل/فروردین ۱۳۹۳ برگزار شود.

مطالب مرتبط