روزنامه‌های کابل: چهارشنبه اول عقرب

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

اعلام فهرست ابتدایی نامزدان ریاست جمهوری افغانستان سرخط مطالب تحلیلی روزنامه‌های اول عقرب/آبان کابل است.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روز گذشته فهرست ابتدایی نامزدان ریاست جمهوری این کشور را اعلام کرد. در این فهرست از میان ۲۷ نفری که ثبت نام کرده بودند، نام ده نامزد احتمالی دیده می‌شود.

روزنامه جامعه باز نوشته در جامعه‌ای مانند افغانستان که درگیر ملاحظات منطقی و غیر‌منطقی زیادی است، تعیین‌کردن بازیگران اصلی با دشواری‌های زیادی رو به رو است.

نویسنده جامعه باز به بحث شهروندی دوگانه نامزدان پرداخته و می‌نویسد که برای احراز نقش‌های حساس، به‌صورت منطقی کسانی در اولویت‌اند که همه‌‌چیز آن‌ها از همه حیث با تقدیر دهشت‌ناک انسان افغانی پیوند خورده است.

جامعه باز افزوده که عمل به وظایف و صلاحیت‌های قانونی می‌تواند به برگزاری انتخابات سالم، شفاف و مشروعیت‌بخش منجر شود.

روزنامه افغانستان نیز به این موضوع تاکید کرده و نوشته که کمیسیون مستقل انتخابات باید بکوشد مطابق قانون و براساس جدول زمانی از پیش تعیین شده، روند انتخابات را پیش ببرد.

افغانستان می‌نویسد 'افرادی که برای نامزدی در پست ریاست جمهوری ثبت نام کرده بودند، از قانون باخبر بودند اما به امید استفاده از خلاهای موجود در سیستم‌های اداری دولت، وارد این کارزار شدند که اکنون نامشان از فهرست حذف شده است.'

روزنامه ۸‌صبح شیوه اعلام فهرست ابتدایی نامزدان را انتقاد کرده و نوشته که رئیس کمیسیون مستقل انتخابات نام افراد حذف شده از فهرست را به زبان نیاورد و خواست که مخاطبان آن را در سایت کمیسیون جستجو کنند.

۸‌صبح می‌نویسد که 'نقض تقویم انتخابات، رعایت نکردن اصل علنی بودن جلسه بررسی اسناد نامزدان و سخنان نرم و عجیب رییس کمیسیون مستقل انتخابات به نشانی نامزدان حذف شده از فهرست ابتدایی، این ظن را تقویت کرده است که اعضای کمیسیون انتخابات نمی‌توانند اصل استقلال این کمیسیون را تمثیل کنند.'

۸‌صبح افزوده 'بی‌نظمی‌هایی' که کمیسیون مستقل انتخابات از خودش نشان داد، این نگرانی را هم تقویت کرده است که آیا اعضای برحال این کمیسیون می‌توانند، مراحل دشوار رای‌گیری و شمارش آرا را مدیریت کنند؛ آیا رییس کمیسیون انتخابات می‌تواند با جرات و شجاعت، نتایج قسمی و نهایی را اعلام کند؟

روزنامه انصار نوشته که اکنون نوبت مردم افغانستان است که از میان نامزدان معرفی شده، با درنظرداشت اصل شایسته سالاری، یکی را انتخاب کنند.

انصار افزوده که انتخاب هر افغان یک مسئولیت اجتماعی است و هر رای برای رئیس جمهور آینده یک امانت است.

روزنامه دولتی انیس نیز می‌نویسد که مردم از کم شدن شمار نامزدان استقبال می‌کنند زیرا این موضوع به نفع کشور است.

به باور نویسنده انیس، زمانی که شمار نامزدان کمتر باشد، مردم می‌توانند به درستی تصمیم بگیرند و فردی مناسب را انتخاب کنند.

مطالب مرتبط