وزیران دفاع ناتو: اظهارات کرزی درباره ناتو واقع‌بینانه نیست

Image caption وزرای دفاع ناتو در بروکسل گردهم آمده‌اند تا بر سر آمادگی‌ها برای خروج نیروهای این پیمان از افغانستان در پایان سال آینده گفت‌وگو کنند.

وزرای دفاع بریتانیا و آلمان گفته‌اند جنگ به رهبری ناتو در افغانستان برای آن کشور و مردمش، بسیار سودمند بوده است.

آنها در رد اظهارات حامدکرزی رئیس جمهوری افغانستان سخن می‌گفتند که اخیرا به انتقاد از عملکرد ناتو پرداخته و گفته بود حضور نیروهای خارجی باعث برقراری امنیت سراسری در کشورش نشده و استراتژی جنگ علیه تروریسم نیز روشن نبوده است.

فیلیپ هاموند، وزیر دفاع بریتانیا که در نشست وزرای دفاع ناتو در بروکسل پایتخت بلژیک شرکت کرده، گفت "در مقایسه با سال ۲۰۰۱ که جنگ علیه طالبان شروع شد، مزایای زیادی نصیب افغانستان شده است. افغانستان در آن زمان از داشتن بنیادهای یک دولت مدرن محروم بود و ما این روند را تغییر دادیم."

او افزود که "اوضاع در افغانستان هیچ وقت شبیه سویس نخواهد شد اما بعد از این در افغانستان حکومتی حاکم خواهد بود که کنترل نیروهای نظامی و قلمرو خود را در اختیار دارد."

Image caption وزیر دفاع بریتانیا: "در مقایسه با سال ۲۰۰۱ که جنگ علیه طالبان شروع شد، مزایای زیادی نصیب افغانستان شده است. افغانستان در آن زمان از داشتن بنیادهای یک دولت مدرن محروم بود و ما این روند را تغییر دادیم."

توماس دی‌میزیری، وزیر دفاع آلمان نیز گفت که از حمله حامدکرزی به نقش ناتو در افغانستان متعجب شده است.

او گفت:"در گذشته رئیس جمهوری افغانستان ابرازنظرهای بسیار مثبتی در مورد ماموریت ناتو در افغانستان داشته است. اما این اظهارات (تازه) آقای کرزی مرا متعجب ساخت و انعکاس دهنده نظریاتی نیست که ما روزانه از مردم افغانستان دریافت می‌کنیم."

اوایل این ماه حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان از ناتو به "دلیل ناکامی در آوردن ثبات در افغانستان" انتقاد کرده‌بود.

آقای کرزی در برنامه نیوزنایت بی بی سی گفت:"در عرصه امنیت، عملکرد ناتو باعث رنج افغانستان شد، جانهای بسیاری گرفته شد و هیچ

پیشرفتی به دست نیامد و افغانستان امنیت ندارد."

نشست وزرای دفاع ناتو

Image caption وزیر دفاع آلمان: "اظهارات آقای کرزی مرا متعجب ساخت و انعکاس دهنده نظریاتی نیست که ما روزانه از مردم افغانستان دریافت می‌کنیم."

وزرای دفاع ناتو در بروکسل گردهم آمده‌اند تا بر سر آمادگی‌ها برای خروج نیروهای این پیمان از افغانستان در پایان سال آینده گفت‌وگو کنند.

ناتو در نظر دارد تا پس از ختم نقش رزمی‌اش در پایان سال ۲۰۱۴، نقش آموزشی و مشورتی برای نیروهای امنیتی افغانستان داشته باشد اما بحث بر سر این نقش جدید ناتو در افغانستان نیز به دلیل گفت‌وگوهای دشوار کابل و واشنگتن برای امضای موافقتنامه امنیتی به تاخیر افتاده است.

آمریکا امیدوار است تا این موافقتنامه پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان امضا شود.

اخیرا حامد کرزی و جان کری وزیر خارجه آمریکا در کابل بر سر مسایل کلیدی این موافقتنامه به توافق رسیدند و قرار است تا حدود یک ماه دیگر لویه جرگه مشورتی در مورد این موافقتنامه و مساله جنجالی مصونیت قضایی برای سربازان آمریکایی در افغانستان تصمیم بگیرد.

مطالب مرتبط