مقام‌های امنیتی افغان از ربوده شدن۲۱ کودک افغان جلوگیری کردند

Image caption هنوز وابستگی فرد رباینده به گروه خاصی روشن نشده است

مقامات محلی در ولایت لغمان در شرق افغانستان اعلام کردند که ۲۱ کودک افغان را که قرار بود به پاکستان انتقال داده شوند، بازداشت کرده‌اند.

سرحدی زواک سخنگوی والی ولایت لغمان به بی‌بی‌سی گفت که کودکان بازداشت شده ۶ الی ۱۰ سال سن دارند و همه‌ای آنها از روستاهای ولایت نورستان ربوده شده بودند.

او در ادامه توضیح داد، فردی که مسئولیت انتقال این کودکان را به عهده داشت نیز بازداشت شده است. هنوز وابستگی فرد رباینده به گروه خاصی روشن نشده است.

زواک در ادامه افزود که تمام کودکان بازداشت شده به بزرگان محلی ولایت نورستان تحویل داده شده اند تا آنان را به خانواده هایشان تحویل دهند.

همچنین مقام های امنیتی افغان گفته‌اند که این کودکان به منظور انجام حملات انتحاری و تخریب کارانه ربوده شده بودند.

استفاده از کودکان در حملات انتحاری و آموزش‌های بنیاد گرایانه یکی از چالشهای مهم در افغانستان به حساب می‌آید.

حدود دوسال قبل سازمان دیده‌بان حقوق بشراز گروه طالبان در افغانستان خواسته بود که از استفاده کودکان در عملیات انتحاری خودداری ورزد.

این سازمان که مرکز آن در نیویورک است، با انتشار اعلامیه ای استفاده از کودکان در بمبگذاری های انتحاری را "بی حرمتی آشکار" به بشریت خوانده و تاکید کرده بود که این رویه باید فورا متوقف شود.

دولت افغانستان تلاش کرده که با کودکانی که به اتهام تلاش برای انجام حملات انتحاری بازداشت می شوند با مدارا برخورد کند.

در ماه اوت سال ۲۰۱۱ حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان ۲۰ کودکی را که به اتهام تلاش برای بمبگذاری انتحاری در بازداشت به سر می برند آزاد کرد.

Image caption در سال ۲۰۱۱ حامد کرزی، ۲۰ کودک را که به اتهام تلاش برای بمبگذاری انتحاری در بازداشت به سر می برند آزاد کرد

نیروهای امنیتی افغانستان این کودکان را، که بیشتر آنها کمتر از شانزده سال سن داشتند، به اتهام قصد به حمله انتحاری در مناطق مختلف این کشور بازداشت و زندانی کرده بود.

این کودکان در دیدار با آقای کرزی توضیح دادند که چگونه آموزش دیدند و طالبان آنها را برای بمبگذاری انتحاری به کجا می فرستادند و سرانجام چگونه دستگیر شدند.

یکی از این کودکان که در شهر قندهار بازداشت شده است، گفت: "من در جوی آب‌بازی می‌کردم که طالبان آمدند و در کنارم ایستاد شدند، مرا به منطقه سنزیری بردند و بمب به بدنم بستند، مرا به نزدیک یک پاسگاه بردند و گفتند که سرهای دو سیم بمب را به هم وصل کن، بعد بالا بیا و آمریکایی در انفجار بجای تو کشته می‌شوند و تو نجات می‌یابی."

براساس یافته های سازمان ملل متحد در افغانستان، طالبان کودکان یازده تا هفده ساله را استخدام می کنند تا به میل آنها فعالیت کرده و در عملیات مسلحانه، جاسازی مواد انفجاری، قاچاق اسلحه در خطوط مرزی افغانستان و پاکستان و بمبگذاری های انتحاری شرکت کنند.

مطالب مرتبط