مهلت ثبت شکایت‌های انتخاباتی افغانستان به پایان رسید

کمیسیون بررسی شکایت های انتخاباتی افغانستان اعلام کرد که مهلت درج شکایات برای داوطلبان نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و شورای های ولایتی که نام شان از فهرست ابتدایی حذف شده، ساعت پنج عصر روز پنجشبنه بیست و چهارم اکتبر به پایان رسید.

نادر محسنی سخنگوی این کمیسیون می‌گوید تا کنون شانزده داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری و ۲۵۳ داوطلب نامزدی انتخابات شوراهای ولایتی، به دلیل حذف نام شان از فهرست ابتدایی نامزدان توسط کمیسیون انتخابات، شکایت کرده اند.

حالا کمیسیون بررسی شکایت های انتخاباتی، ۲۰ روز دیگر فرصت دارد تا این شکایت ها را بررسی کند.

آقای محسنی در گفت‌وگو با سید انور خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل گفت:" شکایت ها بصورت علی بررسی می‌شوند و نمایندگان نهادهای مدنی، احزاب و رسانه‌ها می توانند در جلسات بررسی شکایت های انتخاباتی، حضور داشته باشند."

بر اساس قانون انتخابات افغانستان، تصمیم کمیسیون بررسی شکایت های انتخاباتی، در همه موارد مربوط به انتخابات، نهایی و غیر قابل تغییر است.

همزمان با پایان مهلت درج شکایات، شانزده تن از داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با صدور قطعنامه ای که در پایان یک نشست خبری صادر شد، از کمیسیون انتخابات خواسته است تا در ظرف ۴۸ ساعت دلایل حذف شدن آنها را توضیح دهد.

فهیم وردک، یکی از تنظیم کنندگان این نشست خبری بندهایی از این قطعنامه را خواند و تاکید کرد که اگر به این خواست آنها توجه نشود، آنها تصمیم بعدی خود را، با برگزاری یک کنفرانس خبری دیگر، اعلام خواهند کرد.

در بخشی از این قطعنامه آمده است که کمیسیون انتخابات، مطابق با معیارهای درج شده در قانون انتخابات، پرونده هرکدام از نامزدانی که صلاحیت شان تائید شده و آنهایی که صلاحیت شان رد شده، بصورت مقایسه ای اعلام کنند.

هرچند چنین چیزی در قانون انتخابات افغانستان، در مورد خواسته این نامزدان پیش بینی نشده است.

روند قانونی این است که کمیسیون انتخابات، فهرست ابتدایی نامزدان را منتشر می‌کند و اگر کسی شکایت داشته باشد، باید به کمیسیون بررسی شکایت های انتخاباتی، شکایت کند و نتیجه بررسی کمیسیون شکایت های انتخاباتی، نهایی و غیر قابل تغییر است.

جزئیات قانونی مسایل مربوط به انتخابات را اینجا بخوانید

مطالب مرتبط