روزنامه‌های کابل: شنبه چهارم عقرب

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

روزنامه‌های صبح امروز کابل اعلام فهرست ابتدایی نامزدهای ریاست جمهوری افغانستان و واکنشها در این زمینه را مهم دانسته اند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روز سه‌شنبه اعلام کرد که از مجموع ۲۷ نفر که برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده بودند، صلاحیت ده نفر از سوی این کمیسیون تائید شده است.

روزنامه دولتی انیس اعلام فهرست ابتدایی نامزدهای انتخاباتی ریاست جمهوری را یک گام مهم دانسته و نوشته که اعلام فهرست ابتدایی گامی است بسوی برگزاری انتخابات در افغانستان و از طرف دیگر زنگ هشدار برای طرفهای مختلف نیز به صدا در آمد.

این روزنامه به کمیسیون مستقل سمع شکایت‌های انتخاباتی افغانستان را توصیه کرده که در روند رسیدگی به شکایت‌ها قوانین و حساسیتهای این انتخابات را درک کند.

این روزنامه از افرادی که تاکنون رد صلاحیت شده اند نیز خواسته تا با خونسردی موضوع را تعقیب و بررسی‌های کمیسیون سمع شکایت انتخاباتی افغانستان را نیز غیر قابل تغییر دانسته است.

روزنامه اصلاح نیز نوشته است که فراهم کردن قناعت تمام افرادی که نتوانسته به فهرست ابتدایی نامزدها راه یابند کاری دشوار است. ولی چیزی را که مردم می‌خواهند شفافیت در این روند است.

به باور اصلاح مردم زمانی به یک روند اعتماد می‌کنند که بدانند قواعد و اصولی در این زمینه نقض نشده و با توجه به این دید کمیسیون انتخابات افغانستان وظیفه دارد که تا تمام دلایل و شواهد خود را درباره این تصمیم با مردم افغانستان شریک سازد تا مشروعیت انتخابات زیر سئوال نرود.

این روزنامه ازنامزدها نیز خواسته که با ارائه دلایل و شواهد از سوی کمیسیون انتخابات افغانستان از سماجت و تعصب دست بردارند و باعث اخلال فضای امن روانی جامعه نشود تا شک و تردیدها درباره این انتخابات ایجاد شود.

روزنامه ماندگار نیز با اعتراض به روند رسیدگی کمیسیون انتخابات به پرونده ثبت نام کنندگان، افزوده که این چنین برخوردی با نامزدهای احتمالی ریاست جمهوری در طول دوره کاری کمیسیون انتخابات ریاست جمهوری بی سابقه بوده است.

این روزنامه افزوده که حامد کرزی چند ماه قبل گفته بود که درباره نامزدهای انتخاباتی، اجماع ملی صورت گیرد و چند نامزد محدود به رقابتهای انتخاباتی راه یابند. این طرح کرزی در ظاهر خیر خواهانه بود ولی اقدام اخیر کمیسیون انتخابات نشان می‌دهد که در پی مهندسی وضعیت نیز است.

ماندگار افزوده که با توجه به این کاهش غیر منتظره بدون تردید واکنش‌های نیز در پی‌ خواهد بود که انتخابات را وارد بحران کرده و به این صورت به اهداف که در سر دارند دست یابند.

این روزنامه مدعی شده تمام افرادی که اکنون باقی مانده‌اند با ارگ ریاست جمهوری ارتباط داشته‌اند و این شک به وجود می‌آید که توطئه‌ای در کار باشد. علاوه بر آن عدم برخورد قاطع با نامزدهای شوراهای ولایتی نیز شک و تردیدهای را در این زمینه ایجاد می‌کند.

۸صبح نیز فرمان اخیر حامد کرزی رئیس جمهور را که با صدور حکمی از وزارت خارجه خواسته تا شهروندی خارجی شماری از نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری را که از سوی کمیسیون مستقل انتخابات رد صلاحیت شده‌، مجددا بررسی کند.

کمیسیون انتخابات افغانستان شهروندی دوگانه نامزدهای ثبت نام کننده را یکی از علتها برای حذف این نامزدها ذکر کرده بود.

این روزنامه افزوده که رئیس جمهور کرزی نباید در روند بررسی صلاحیت نامزدها دخالت کند. حکم خود را پس بگیرد و تعهد بسپارد که در کارهای مربوط به انتخابات دخالت نمی‌کند. زیرا این روند سبب خواهد شد که نسبت به اصل استقلال کمیسیون مستقل انتخابات تردید ایجاد شود.

۸صبح افزوده اگر رئیس‌جمهور نسبت به تصمیم های کمیسیون مستقل انتخابات اعتراض دارد باید مانند یک شهروند عادی کشور، به کمیسیون شکایات انتخاباتی رفته و شکایت کند، صدور فرمان درباره انتخابات افکار عمومی را نسبت به تمام روند انتخابات به شک می‌اندازد.

روزنامه افغانستان نیز مدعی شده که بررسی اسناد نامزدها از سوی کمیسیون مستقل انتخاباتی پشت درهای بسته انجام شده و نماینده گان احزاب، جامعه مدنی و رسانه‌ها مشارکت نداشته اند.

این روزنامه افزوده که انتخابات آینده همانطوری که اصل برگزاری آن بر سرنوشت افغانستان تاثیر گذاراست، چگونگی برگزاری آن نیز از اهمیت فوق العاده برخوردار است. اگر انتخابات شفاف، عادلانه و قابل قبول برای همه مردم افغانستان نباشد، نمی توان نتایج و دستارودهای دلخواه را نیز از آن انتظار داشت.

مطالب مرتبط