در اثر 'سوء تفاهم' یک سرباز افغان کشته و یک سرباز خارجی زخمی شد

Image caption از ۲۱ سپتامبر امسال پنج حمله خودی علیه نیروهای خارجی در افغانستان صورت گرفته

وزارت دفاع افغانستان گفته که در اثر درگیری بین یک سرباز ارتش این کشور و یک سرباز خارجی در حومه کابل، سرباز افغان کشته و سرباز خارجی زخمی شده است.

ژنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی این وزارت در صفحه تویتر خود نوشته که در این درگیری پای سرباز خارجی زخمی شده است، اما توضیح بیشتری در این مورد ارائه نکرده است.

دولت وزیری معاون آقای عظیمی به بی بی سی فارسی گفت که "واقعه ای" در حومه شهر کابل روی داده، ولی از ذکر محل دقیق این رویداد خودداری کرد.

او همچنین در مورد این که چرا این درگیری صورت گرفته، توضیحی نداد و افزود که هیاتی برای بررسی این رویداد به محل اعزام شده و هنوز دلیل آن مشخص نشده است.

آقای وزیری همچنین گفت که این احتمال وجود دارد که در محل درگیری "سوء تفاهمی" صورت گرفته بوده که منجر به درگیری بین این سربازان شده است.

پیشتر خبرگزاری رویترز از قول آقای وزیری گزارش داده بود که بین این دو سرباز در بین یک پایگاه نظامی "مشاجره" صورت گرفته و به دنبال آن، آنها علیه یک دیگر آتش گشودند.

'سبز علیه آبی'؟

Image caption دولت حامد کرزی حملات 'سبز علیه آبی' را به 'بیگانه‌ها' نسبت داده است

آن چه که "حملات خودی" خوانده می‌شود، پیش از این از چالش‌های عمده در همکاری بین نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان و نیروهای نظامی و امنیتی این کشور به شمار می‌رفته است.

از این حملات به عنوان حملات "سبز علیه آبی" که اشاره به کلاه سبز ارتش افغانستان و کلاه آبی نیروهای خارجی دارد، هم یاد شده است. در این حملات معمولاً سربازان افغان علیه همکاران خارجی خود آتش گشوده اند.

بر اساس گزارش رویترز، از ۲۱ سپتامبر امسال پنج حمله خودی علیه نیروهای خارجی در افغانستان صورت گرفته، در حالی که از آغاز سال میلادی جاری تا این تاریخ، در مجموع ۱۱ حمله خودی روی داده است.

این خبرگزاری به نقل از یک مقام نظامی نیروهای بین‎المللی نوشته که اگر این نوع حملات افزایش یابد، باعث می‌شود که این نیروها برنامه‌هایی را که برای بعد از سال ۲۰۱۴ در نظر گرفته اند، زودتر به پایان برسانند.

قرار است نیروهای تحت فرمان ناتو در افغانستان در سال ۲۰۱۴ این کشور را ترک کنند و احتمالاً عده کمی از این نیروها در افغانستان باقی بمانند و نقش حمایتی از نیروهای مسلح افغان را به عهده گیرند.

'بیگانه‌ها'؟

دولت افغانستان این حملات را به "بیگانه ها" نسبت داده و گفته که سازمانهای اطلاعاتی بیگانه با "رخنه" در میان نیروهای امنیتی افغانستان "تلاش‌های خرابکارانه ای" را تحت پوشش نیروهای افغان علیه نیروهای بین المللی به راه انداخته اند.

حامد کرزی رئیس جمهوری، روز دوم ماه سنبله/شهریور امسال در نشستی با سران نیروهای امنیتی حکومتش گفت که جلو این گونه تلاشها باید گرفته شود.

پیش از آن منتقدان داخلی آقای کرزی نسبت به رخنه عوامل نفوذی بیگانه در میان ارتش و پلیس هشدار داده بودند و از سوی دیگر همکاران بین المللی دولت آقای کرزی خواستار اقداماتی علیه این گونه حملات شده بودند.

مطالب مرتبط