مجلس افغانستان اعضای ارشد کمیته مبارزه با حوادث را فراخواند

Image caption اگر مجلس آمادگی‌های مورد نظر این کمیسیون را ناکافی دانست یا کارکردهای آن را مطابق گزارش این نهاد ندانست، مسئولان را بار دیگر به مجلس فراخواهد خواند

مجلس نمایندگان افغانستان مقام‌های ارشد مسئول در کمیته مبارزه با حوادث طبیعی را برای ارائه توضیح در مورد برنامه‎های زمستانی خود فراخواند.

وزارتخانه‌های توسعه روستایی، دفاع، فواید عامه، صحت، زراعت، انرژی و آب و جمعیت هلال احمر، از اعضای اصلی این کمیته هستند که در راس آن محمدکریم خلیلی معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان قرار دارد.

آقای خلیلی اما در جلسه امروز (شنبه، ۴ میزان/مهر) در نشست مجلس حضور نیافت و انتقاد برخی نمایندگان را برانگیخت.

در سال‌های گذشته این کمیته مورد انتقاد قرار می‎گرفت که برای حمایت از آسیب‎دیدگان سرما، برفکوچ (بهمن) و سیل به صورت درست برنامه‌ریزی و عمل نمی‎کند.

در جلسه روز شنبه مجلس ویس برمک وزیر توسعه روستایی و معاون رئیس کمیته عالی مبارزه با حوادث طبیعی، آصف رحیمی وزیر زراعت، معاونان وزیران دفاع، انرژی و آب، بهداشت و رئیس هلال احمر حضور یافتند.

آقای برمک از آمادگی این کمیسیون سخن گفت و افزود که مواد و وسایل لازم "برای نجات و کمک‎رسانی در حوادث برای حد اقل دو میلیون نفر آسیب پذیر در ۲۸ ولایت کشور، که در معرض خطرهای [حوادث] زمستانی قرار دارند، پیش‌بینی و تنظیم شده است."

Image caption سیل سال گذشته در مناطق مختلف افغانستان جان شماری را گرفت و خیلی‎ها را بی‎خانمان کرد

آماری که او در این زمینه ارائه کرد، شامل ۲۷ هزار تن گندم، ۹ هزار تن مواد غذایی، ۱۳ هزار تن مواد سوخت، ۸۳ هزار پتو، ۷۱ میلیون افغانی و ۵۵۰۰ سرپناه موقت در نظر گرفته شده است.

عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس مجلس پس از شنیدن گزارش آقای برمک، گفت که مجلس این گزارش را ظرف حد اکثر یک ماه بررسی می‎کند و اگر مجلس آمادگی‌های مورد نظر این کمیسیون را ناکافی دانست یا کارکردهای آن را مطابق گزارش این نهاد ندانست، مسئولان را بار دیگر به مجلس فراخواهد خواند.

ولایت‎های کوهستانی بدخشان در شمال شرق، بامیان، دایکندی و غور در مرکز، از مناطقی است که به دلیل سرما و برفباری و برفکوچ (بهمن) آسیب‎پذیر شمرده می‎شوند.

اما برخی ولایت‎های دیگر در سال‎های اخیر به دلیل جاری شدن سیل آسیب‎پذیر بوده است.

در چند سال اخیر سرما، برفکوچ و سیل در مناطق مختلف افغانستان تلفاتی هم به دنبال داشته است.

مطالب مرتبط