شورای علمای افغانستان: حمله به مکان‌ها و مراسم مقدس حرام است

Image caption شورای علما گفته که حملاتی که مساجد، قبرستان‌ها، مراسم مقدس و محل تجمع مردم عادی را هدف قرار می‌دهد حرام و نا روا است

شورای علمای افغانستان حملات انتحاری و انفجاری به مساجد، قبرستان‌ها، مراسم نماز جنازه و هدف قرار دادن مردم عادی را "ناروا و حرام" خوانده است.

رئیس و اعضای شورای علما دیروز جمعه ۳ عقرب/آبان با حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان دیدار کرده و در مورد ترور والی لوگر که در بمبگذاری در مسجدی در لوگر کشته شد، صحبت کرده‌اند.

در این دیدار اعضای شورای علمای افغانستان محتوای مصوبه‌ای را که به محکومیت حملات انتحاری و انفجاری به "مکان‌ها و مراسم مقدس" صادر شده، در میان گذاشته اند.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان با پخش خبرنامه‌ای گفته که در این مصوبه حملات هراس افگنی به "مکان‌های مقدس" و مراسم مذهبی از دیدگاه اسلام حرام توصیف شده است.

در خبرنامه آمده که شورای علما ترور والی لوگر را عمل "غیر انسانی و غیر اسلامی و نا جوانمردانه" خوانده است.

شورای علمای افغانستان رویداد ولایت لوگر را که مسئولیت انجام آن را گروه طالبان به عهده گرفت، "جنایت" خوانده و گفته که در این رویداد شورشیان "برای رسیدن به اهداف شوم خود از قرآن استفاده نادرست کرده و به کتاب خدا بی احترامی کرده اند."

Image caption گروه طالبان در روز اول عید قربان والی لوگر را توسط جاسازی بمبی در بین نسخه‌های قرآن در مسجد جامع لوگر کشتند

شورای علمای افغانستان تاکید کرده که ادامه چنین فعالیت‌هایی منتج به بدنامی اسلام خواهد شد.

شورای علمای افغانستان در حالی حمله به والی لوگر با استفاده از قرآن و نماز عید را با شدیدترین واژه‌ها محکوم کرده که پیشتر این شورا در این خصوص متهم به سکوت شده بود.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در مورد ترور والی لوگر گفته که این مصوبه شورای علما پیام های مهمی دارد که به خیر مردم افغانستان است اما آن گونه که در این خبرنامه آمده آقای کرزی در ادامه صحبت‌های خود با اعضای شورای علما بیشتر در مورد سفر خود به چین، انتخابات، امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا و برگزاری لویه جرگه گفت‌وگو کرده است.

ارسلا جمال والی لوگر در نخستین روز عید قربان (۲۳ میزان/مهر) پس از ادای نماز عید در مسجد جامع لوگر کشته شد. مقام های دولت افغانستان، سیاست مداران و فعالان مدنی این رویداد را محکوم کرده اند.

اداره امنیت ملی افغانستان در آن زمان اعلام کرد که طالبان مواد انفجاری را که انفجار آن سبب قتل ارسلا جمال والی لوگر در مسجد جامع شهر پل علم شد، در میان نسخه‌های قرآن کار گذاشته بودند.

شماری از اعضای مجلس نمایندگان و سنای افغانستان از شورای علما و دیگر روحانیون مذهبی افغانستان انتقاد کردند که در این مورد سکوت اختیار کردند. به گفته آنها اگر چنین کاری از سوی نیروهای دولتی و یا نیروهای ناتو در افغانستان صورت بگیرد، واکنش آنها شدید می‌بود.

مطالب مرتبط