مولانا فضل‌الرحمن: روند صلح و قربانی‌دادن طالبان معنی پیدا کند

Image caption فضل‌الرحمن اخیرا در کابل با حامدکرزی دیدار کرد

مولانا فضل‌الرحمن، رهبر جمعیت علمای پاکستان می‌گوید هدف سفرش به کابل کمک به صلح، مصالحه و "معنی بخشیدن" به این موضوع که طالبان چرا قربانی می‌دهند، بوده است.

آقای فضل‌الرحمن در مقاله‌ای که برای وبسایت پشتوی بی‌بی‌سی نوشته گفته است که سفر او به افغانستان در حالی صورت گرفت که جهان به سوی دست یافتن به صلح پیش می‌رود.

مولانا فضل‌الرحمن که از او در گذشته به عنوان "پدرمعنوی طالبان" نام برده شده است، حدود دو هفته پیش با شماری دیگر از اعضای ارشد این حزب به کابل سفر کرد و با رئیس جمهوری افغانستان دیدار کرد.

آقای فضل‌الرحمن نوشته است:" موضع جمعیت علمای پاکستان روشن است. نیروهای بین‌المللی باید از منطقه بیرون شوند و به کشورهای منطقه اجازه بدهند تا مشکلات شان را خود حل کنند. ما به افغانستان سفر کردیم تا در مورد خروج نیروهای خارجی از این کشور صحبت کنیم و زمینه را برای مفاهمه داخلی فراهم کنیم."

گفته می‌شود که حزب آقای فضل‌الرحمن رابطه‌ نزدیکی با طالبان افغان دارد.

آقای فضل‌الرحمن در ادامه می‌نویسد: "ما از هر تلاش برای تامین صلح در افغانستان حمایت می‌کنیم اما این بدان معنی نیست که ما از موضع نظری خود عقب نشینی می‌کنیم. ما همواره با جنگی که بر افغانستان تحمیل شده مخالفت کردیم اما این مخالفت ما در چارچوب مبارزه سیاسی بوده است."

رهبر جمعیت علمای پاکستان گفته است: "در حالیکه ما از روند دوحه (قطر) میان آمریکا و طالبان حمایت کردیم اما نظر ما این بود که این روند از عمق لازم برخوردار نیست و شاید واشنگتن از آن برای فشار آوردن بر دولت افغانستان به عنوان یک تاکتیک استفاده کند."

او در ادامه می‌نویسد که: "جمعیت علمای پاکستان به مبارزه طالبان با قدر و عزت می‌نگرد اما این قربانی دادن باید معنی داشته باشد."

به گفته او "چون ما باور داریم که مفاهمه داخلی راه حل دایمی برای افغانستان است، به همین دلیل دعوت دولت افغانستان را پذیرفتیم تا معلوم کنیم که از نظر آنها چه مسایلی است که در برابر مذاکرات داخلی در افغانستان مانع ایجاد می‌کند."

آقای فضل‌الرحمن گفته است که در مورد نتایج صحبت‌هایش در کابل با دولت پاکستان و دیگر گروه‌ها در این کشور گفت‌وگو خواهد کرد.

جمعیت علما اسلامی پاکستان، از احزاب تندرو اسلامگرا در پاکستان به شمار می‌رود که در مناطق قبایلی و ایالت‌های خیبرپشتونخواه و بلوچستان پاکستان نفوذی قابل توجه دارد.

دولت افغانستان در گذشته تلاش داشته است تا شخصیت‌های مذهبی پاکستان چون مولانا فضل‌الرحمن را ترغیب کند تا میان این دولت و طالبان میانجی‌گری کنند.