افغانستان: آزادی ملا برادر در اجلاس سه‌جانبه لندن مطرح می‎شود

Image caption موسی‌زی: موضوع رهایی ملا برادر، نقش ملا برادر در پیشرفت روند صلح یکی از موضوعهای مورد بحث و گفتگو در نشست سه جانبه افغانستان، پاکستان و بریتانیا در لندن خواهد بود

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفته که حامد کرزی رئیس جمهوری در اجلاس سه‎جانبه لندن، از پاکستان می‎خواهد که نشانی ملا عبدالغنی برادر را مشخص کند.

آقای برادر که از او به عنوان فرد شماره دوم پیشین گروه طالبان نام برده می‌شود، پس از سه و نیم سال حبس، ماه گذشته میلادی از زندانی در پاکستان، به درخواست دولت افغانستان آزاد شد.

جانان موسی‌زی روز یکشنبه، ۵ عقرب/آبان به خبرنگاران گفت که این مقام گروه طالبان نشانی مشخص داشته باشد، می‌تواند در روند مصالحه با دولت افغانستان نقش مهمی بازی کند.

او تاکید کرد: "دولت افغانستان به این باور است که ملا برادر در صورتی که آزادیش کامل باشد، برای گرفتن تماس و مذاکره برای شورای صلح قابل دسترس باشد، آدرس مشخص داشته باشد و در خدمت روند صلح باشد، می‎تواند نقش قابل ملاحظه‎ای در پیشرفت تلاش‌های صلح دولت و مردم افغانستان بازی کند."

با این حال، مقامهای دولت افغانستان می‌گویند که ملا برادر کاملاً آزاد نیست و تا حال نتوانسته‌اند که با او تماس بگیرند.

به دنبال اعلام آزادی این عضو ارشد گروه طالبان، ذبیح‎الله مجاهد که خود را سخنگوی این گروه معرفی می کند که هم گفته بود که ملا برادر آزاد نشده است.

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت در نشست سه‎جانبه سران افغانستان، پاکستان و بریتانیا در لندن مسئله آزادی این مقام طالبان از زندان و نقش او در روند صلح مطرح خواهد شد.

او گفت: "موضوع رهایی ملا برادر، نقش ملا برادر در پیشرفت روند صلح یکی از موضوعهای مورد بحث و گفتگو در نشست سه جانبه افغانستان، پاکستان و بریتانیا در لندن خواهد بود."

Image caption از ملا برادر به عنوان فرد شماره دوم پیشین گروه طالبان نام برده می‌شود

آقای موسی‌زی افزود که دولت افغانستان در گذشته بارها خواستار آزادی ملا برادر شده بود، اما دولت پیشین پاکستان با آن موافقت نکرد و ماه پیش دولت جدید این کشور به رهبری محمدنواز شریف او را آزاد کرد. موسی‌زی این امر را نشانه‌ای از همکاری دولت جدید پاکستان در روند صلح در افغانستان خواند.

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت: "این مثالی از همکاری عملی حکومت جدید پاکستان با تلاش‌های صلح دولت و مردم افغانستان است."

جانان موسی‌زی ابراز خوشبینی کرد که در چهارمین دور گفتگوهای سه‌جانبه رهبران افغانستان، پاکستان و بریتانیا در لندن در پایان ماه جاری میلادی نتایج مثبتی به دست آید.

در نشست گذشته سران سه کشور، که نه ماه پیش با شرکت آصف‎علی زرداری رئیس جمهوری پیشین پاکستان در لندن برگزار شد، پاکستان و افغانستان تعهد کردند که تا شش ماه بعد از آن اجلاس، به صلح در افغانستان دست یابند. اما هنوز هیچ نشانه‌ای از پایان این جنگ فرسایشی دیده نمی‎شود.

مقامات افغان همواره با تردید به تلاش‌های اسلام‎آباد در مورد روند صلح در افغانستان می‌نگرند و بر همکاری "صادقانه" این کشور در این روند تاکید می‌کنند.

مطالب مرتبط