روزنامه‌های کابل: یکشنبه پنجم عقرب

موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا و واکنش شورای علما به انفجار و انتحار در اماکن مذهبی مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های پنجم عقرب/آبان کابل است.

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که بیش از ده سال است که عریان‌‌ترین نوع خشونت و ترور در منطقه و جهان از سوی جریان‌‌های اسلامی و به ‌نام اسلام صورت می‌گیرند و این جریان‌ها وجهه‌ی اسلام را برای جهانیان تخریش نموده اند.

اطلاعات روز نوشته تاکنون علمای امت اسلامی در خصوص این جریان که به‌نام اسلام و از سوی مسلمان‌‌نماها انجام می‌شد، سکوت نموده بودند‌ و هیچ‌‌گاهی موضع رسمی خود را در قبال این جنایت‌های زنجیره‌ای و پایان نیافتنی اعلام نکردند.

اطلاعات روز افزوده که این تنها علمای جهان اسلام نیست که در برابر این موج دهشت سکوت پیشه کرده، بلکه علمای افغانستان نیز که خود و مردمش همه‌روزه در آتش برافروخته‌ آن می‌سوزند نیز، سکوت کرده است.

نویسنده اطلاعات روز به این باور است که فتواهای علمای اسلام، می‌تواند در شناسایی چهره‌‌ اصلی اسلام‌ کمک نماید و زمینه‌‌ گفت‌وگو و تعامل مثبت میان اسلام و سایر ادیان و فرهنگ‌‌ها را فراهم آورد.

روزنامه دولتی انیس از موضع گیری تازه شورای علما مبنی بر محکومیت انفجار و انتحار در مکان های مذهبی، نوشته که مردم این اقدام را استقبال می‌کنند اما خواهان صراحت بیشتر از سوی علما هستند.

انیس افزوده که با توجه به شرایط حساس در افغانستان، انتظار می‌رود شورای علما از مرز کلمات و بیانات فراتر رود و تکلیف مردم و دولت را با توجه به اساسات دین اسلام در مقابل مخالفان مسلح روشن سازند.

با نزدیک شدن زمان برگزاری جرگه مشورتی برای بحث روی امضای توافقنامه امنیتی افغانستان و آمریکا، این موضوع سرخط مطالب بسیاری از روزنامه ها شده است.

ماندگار می‌نویسد که در بحث امضای موافقتنامه امنیتی هر دو طرف در حال بازی هستند.

ماندگار نوشته که اکنون هر دو طرف به نتیجه قطعی برای امضای این موافقتنامه رسیده اند اما به ظاهر آن را به تاخیر انداخته اند.

ماندگار افزوده که دولت افغانستان سعی دارد که در پی امضای این موافقتنامه، شرایطش را بر ایالات متحده آمریکا اعمال کند اما هراس دارد که مردم از امضای این موافقتنامه راضی نباشند به این دلیل برای مشروعیت آن لویه جرگه مشورتی را راه اندازی می کند.

اما روزنامه انصار نوشته که این روزها فشارها بر دولت افغانستان برای امضای این موافقتنامه و اعطای امتیازات به آمریکا زیاد شده است.

انصار می‌نویسد که با گذشت نزدیک به دوازده سال از حضور نیروهای خارجی در افغانستان، هیچ یک از وعده های آنان برای آوردن امنیت و بازسازی و رشد اقتصاد عملی نشده است.

انصار افزوده که فشار دولت آمریکا برای اعطای حق مصونیت قضایی به سربازان شان، جان آنها را حفظ نخواهد کرد بلکه جان آنها را بیشتر به خطر خواهد انداخت و ناامنی ها را افزایش خواهد داد.

روزنامه آرمان ملی اما امضای این موافقتنامه را از اولویت های مهم برای کشور و مردم می‌خواند.

آرمان ملی نوشته که حضور آمریکا و هم پیمانانش در دوازده سال گذشته توانسته است اوضاع را در منطقه به سود یک افغانستان در حال گذار به سوی پیشرفت و ترقی رو به راه کند.

به باور نویسنده آرمان ملی، بیرون شدن کامل آمریکا از افغانستان به معنای خودکشی نظام کنونی است زیرا دشمنان افغانستان منتظر این فرصت هستند.

مطالب مرتبط