روزنامه‌های کابل: سه شنبه هفتم عقرب

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

روزنامه‌های کابل سفر حامدکرزی به لندن و مذاکره سه جانبه افغانستان، پاکستان و بریتانیا را مهم دانسته اند.

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان برای شرکت در چهارمین دور مذاکرات سه جانبه بین افغانستان، پاکستان و بریتانیا دیروز به لندن رفت. این نشست سه جانبه با مشارکت نواز شریف، نخست ‌وزیر پاکستان و دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا برگزار می شود.

روزنامه دولتی انیس نوشت که در دور قبلی این نشست آصف علی زرداری رئیس جمهور پیشین پاکستان وعده داده بود که تا شش ماه دیگر زمینه برقراری صلح را در افغانتسان فراهم می‌سازد ولی این وعده عملی نشد.

این روزنامه افزوده که اکنون نوازشریف نخست وزیر پاکستان کارخانگی ناتمام زرداری را با خود به لندن برد. دیده شود که تا چه حد در اجرایی شدن این وعده عمل خواهد کرد.

انیس افزوده که کرزی باید در این نشست از بریتانیا بخواهد که تا فشار بیشتری را بر پاکستان وارد کند تا به منظور ایجاد صلح و تامین امنیت انتخابات ریاست جمهوری که تا چند ماه آینده برگزار می‌شود همکاری بیشتری نماید.

روزنامه چراغ نیز با ذکر این عنوان که کرزی به دنبال نشان ملا بردار سرگردان لندن شد، نوشته که به گفته وزارت خارجه افغانستان کرزی در این نشست سه جانبه از پاکستان درباره محل نگهداری ملا برادر و نقش او در روند صلح افغانستان از پاکستان توضیح خواهد خواست.

این روزنامه از کرزی خواسته که در حکومت پنج ماه آینده خود با صلابت از منافع افغانستان دفاع کند.

چراغ مدعی شده که پاکستان سالانه ۵۰ میلیارد دلار از افغانستان سود می‌برد ولی به این کشور تروریسم صادر می‌کند. ۶۰ میلیون جمعیت پاکستان به آب آشامیدنی افغانستان محتاج هستند و ۱۲ هزار هکتار زمینهای زراعتی پاکستان توسط آب افغانستان آبیاری می‌شوند.

روزنامه ویسا نیز درباره سفر کرزی نوشت که متاسفانه نظر مردم افغانستان درباره آنچه که پاکستان تاکنون انجام داده مثبت نیست. بارها این کشور اعلام کرده که ما در روند صلح افغانستان همکاری می کنیم ولی تاکنون دستاورد لازم دیده نشده است.

این روزنامه افزوده است که پنج سال اخیر نیز حکومت غیر نظامی پاکستان همواره اعلام کرده که در روند ایجاد صلح در افغانستان صداقت دارد ولی این گفته آنها نیز نتوانسته که زمینه صلح و ثبات را در افغانستان فراهم کند.

روزنامه آرمان ملی نیز درباره این سفر کرزی نوشت که در او این نشست تلاش خواهد کرد تا پاکستان را عامل بی ثباتی و هنجار شکنی در افغانستان معرفی کند و از طرف دیگر نواز شریف نیز کشورش را از همه گناهان مبرا خواهد دانست. وعده های همکاریهای امنیتی و اقتصادی از سوی پاکستان داده خواهد شد که مانند نوشته‌های بر یخ خواهد بود.

این روزنامه با شک و تردید به اجلاس لندن نگرسته و افزوده که بریتانیا قضایایی افغانستان را از عینک سازمان اطلاعات پاکستان می بیند. برخی بر این عقیده اند که بریتانیا و انگلیس می‌خواهند که دوباره امور افغانستان را به پاکستان واگذار کند.

روزنامه ماندگار نیز نوشته که برگزاری اجلاس سه جانبه که از چند سال تاکنون به ابتکار بریتانیا راه اندازی شده، نتیجه ای نداشته و این جلسه نیز همانند نشست های گذشته نتیجه‌ای دربر نخواهد داشت.

این روزنامه افزوده که این نشست به خیر مردم افغانستان نخواهد بود؟ زیرا پاکستان و انگلستان تلاش خواهند کرد به هر نحو ممکن جایگاه طالبان را در افغانستان مهم جلوه داده و تثبیت کند. تا جایی که به نظر می رسد جا دادن طالبان در قدرت سیاسی آینده یکی از خواستهای جدی کامرون از کرزی خواهد بود.

مطالب مرتبط