روزنامه‌های کابل: چهارشنبه هشتم عقرب

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

شفافیت و سلامت انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان که قرار است، سال آینده خورشیدی برگزار شود یکی از موضوعات مهم روزنامه‌های روز چهارشنبه کابل را تشکیل می‌دهد.

روزنامه رشد نوشته است که آنچه در این انتخابات بیشتر از همه اهمیت دارد شفافیت و عدالت در این روند ملی است.

این روزنامه افزوده است که عدم شفافیت در امر انتخابات یکی از خطرناک ترین عواملی است که قدرت را به گونه نامشروع در کشور به بار می آرورد. انتخابات در یک جامعه دموکراتیک، اساس و شالوده اصلی یک حاکمیت سالم و مشروع شمرده می‌شود.

نویسنده رشد تامین امنیت انتخابات افغانستان را یک چالش دانسته و افزوده است که دولت برای تامین امنیت این انتخابات باید تلاش کند تا شورشیان مسلح را وادار به مصالحه نماید تا از این طریق اوضاع بد امنیتی کشور نیز بهبود یابد.

روزنامه دنیا نیز درباره انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نوشته است که با توجه به اینکه تنور بحثها درباره انتخابات گرم است ولی چیزی که بسیار ضروری به نظر می رسد این است که شور و احساسات انتخابات هنوز در میان مردم ایجاد نشده است.

این روزنامه مدعی شده است که تعداد از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان فاقد برنامه بوده و طرح منظم ارائه نکرده و مردم نمی‌دانند که مشکلات موجود کشور با چه فورمول حل خواهد شد.

دنیا تاکید کرده که در کشورهای دیگر برنامه نامزدهای انتخابات با هم رقابت می‌کنند و مردم بعد از بررسی و شناخت دقیق از برنامه‌های آنان تلاش می‌کنند بخاطر تامین منافع ملی، حاکمیت ملی، استقلال سیاسی و سایر موارد دیگر به پای صندوقهای رای بروند.

روزنامه ماندگار نیز با طرح عنوان "ترس از تقلب" در سرمقاله خود نوشته که نگرانی درباره عدم برگزاری انتخابات و یا انتخابات با تقلب وجود دارد.

این روزنامه مدعی شده که حکومت و کمیسیون‌های انتخاباتی به صورت سازمان یافته و هماهنگ، به دنبال ایجاد ذهنیت مغشوش در میان مردم نسبت به انتخابات آینده است. توزیع کارت اضافی رای دهی و عدم ثبت آنها در سیستم رایانه‌ای کمیسیون انتخابات را بخشی از تلاشها برای تقلب در انتخابات ذکر کرده است.

ماندگار افزوده است که در بیشتر کشورها عده‌ای خواهان ادامه قدرت و تسخیر آن به شیوه های غیر سالم هستند. این موضوع تنها به افغانستان بحرانی مربوط نمی‌شود. در اغلب کشورها افکار عمومی و نهادهای غیر دولتی چنان فعالند که مانع بزرگی بر سر راه تمامیت خواهان و انحصار گرایان قدرت به حساب می آیند. نهادهای سیاسی، جامعه مدنی و در مجموع شهروندان کشور باید تلاش کنند که یک گروه، همه چیز را در انحصار بگیرند.

۸صبح با اشاره به تعطیل جلسه عمومی روزهای دوشنبه مجلس نمایندگان افغانستان گفته است که این غیبت نشان می‌دهد که شماری از نمایندگان حتما در ماه‌های آینده، در کارزارهای انتخابات ریاست‌جمهوری، مصروف می‌شوند و خانه ملت هم به‌صورت کامل تعطیل خواهد شد.

این روزنامه افزوده است که ای کاش میکانیزمی برای استجواب از نمایندگان وجود می‌داشت. متاسفانه هیچ ابزاری برای کنترل نمایندگان وجود ندارد. هیچ راهی برای موثرتر کردن نقش هیات اداری مجلس نمایندگان افغانستان نیست. نظم حزبی بر پارلمان حاکم نیست و همین امرعلت اصلی دشواری‌ها، ناکامی‌ها و ناکارآمدی‌های پارلمان است.

مطالب مرتبط