دولت افغانستان: هیاتی به زودی برای دیدار با ملابرادر به پاکستان می‌رود

Image caption این چهارمین نشست سه جانبه میان افغانستان، پاکستان و بریتانیا است

دفتر ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده است که قرار است مذاکره کنندگان ارشد شورای عالی صلح افغانستان برای دیدار با ملا عبدالغنی برادر، فرد پیشین شماره دوم طالبان به زودی به پاکستان سفر کند.

عادله راز، معاون سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که در دیدار سه جانبه دیشب میان حامدکرزی، رئیس جمهوری افغانستان و نواز شریف، نخست وزیر پاکستان در دفتر نخست وزیر بریتانیا در لندن، در مورد روند صلح افغانستان گفت‌وگوهای مفصلی صورت گرفت و پاکستان توافق کرد تا دیدار نمایندگان شورای عالی صلح افغانستان با ملا برادر را تسهیل کند.

سرنوشت ملابرادر موضوع مذاکرات متعدد میان دولت افغانستان و پاکستان در سالهای اخیر بوده است و براساس تشخیص شورای عالی صلح افغانستان، ملا برادر می‌تواند نقش موثر و مفیدی در مذاکرات میان دولت افغانستان و پاکستان داشته باشد.

دولت پاکستان پس از سفر حامدکرزی به این کشور، ماه گذشته اعلام کرده ملابرادر را آزاد کرده است اما از آن زمان تاکنون هیچ کسی با آقای برادر رابطه نداشته است و حتی طالبان اعلام کردند که او اصلا آزاد نشده است.

اما با توجه به اینکه به زودی هیاتی از شورای صلح افغانستان برای دیدار با او به پاکستان سفر می‌کند و دولت پاکستان این سفر را تسهیل می‌کند، ناظران فکر می‌کنند که ملا برادر احتمالا از زندان آزاد شده و در یکی از شهرهای پاکستان در حبس خانگی بسر می‌برد.

Image caption عادله راز

با این وجود شماری از تحلیلگران در افغانستان بدین باور اند که با توجه به اینکه رابطه ملابرادر در سه سال گذشته با طالبان قطع بوده و گفته می‌شود وضعیت بهداشتی او نیز رضایت بخش نیست، تاثیر گذاری او بر روند صلح افغانستان مورد شک و تردید قرار دارد.

سد برق کنر

عادله راز، معاون سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان همچنین گفت که در دیدار دیروز رهبران افغانستان و پاکستان، یکبار دیگر بر عملی شدن سریع پروژه‌های توسعه‌ای توافق شده میان دو کشور تاکید شد.

در سفر ماه آگست آقای کرزی به اسلام‌آباد، پاکستان توافق کرد تا سد برقی را بر فراز دریای کنر اعمار کند و در نشست دیروز بر آغاز کار اعمار این سد تاکید صورت گرفت.

گفته ‌می‌شود که قسمت اعظم برق تولید شده در این سد به پاکستان منتقل خواهد شد. پاکستان در سالهای اخیر با کمبود شدید انرژی و نیروی برق روبرو است.

اسلام‌آباد پایتخت این کشور در یک شبانه روز تنها حدود ۵ ساعت برق دارد.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان همچنین اعلام کرده است که رهبران دو کشور بر عملی شدن پروژه تمدید خط لوله گاز ترکمنستان، افغانستان و پاکستان و پروژه تمدید خط انتقال برق از قرغیزستان - تاجیکستان از طریق افغانستان به پاکستان و هند توافق کردند.