طالبان افغان: پاکستان جلو حملات هواپیماهای بی‌سرنشین را بگیرد

حق نشر عکس AP
Image caption حملات هواپیماهای بی‌سرنشین آمریکایی ضربات شدیدی را بر طالبان پاکستانی وارد کرده است

طالبان افغانستان کشته شدن حکیم‌الله محسود رهبر طالبان پاکستانی را 'ضایعه بزرگ' خوانده و از اسلام‌آباد خواسته تا جلو حملات هواپیماهای بی‌سرنشین آمریکایی را بگیرد.

حکیم‌الله محسود نفر اول در فهرست افراد تحت تعقیب پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، بود و برای اطلاعاتی که به دستگیری او کمک کند، یک جایزه پنج میلیون دلاری تعیین شده بود.

او دیروز در نتیجه حمله هواپیماهای بی‌سرنشین آمریکایی در منطقه قبایلی وزیرستان شمالی در نزدیکی مرز با افغانستان کشته شد.

طالبان افغانستان با نشر اعلامیه‌ای گفته‌اند:"امارت اسلامی افغانستان (طالبان) این اقدام تروریستی آمریکا را قویا تقبیح می‌کند. شهادت ملا حکیم‌الله محسود یک ضایعه بزرگ است. اما آمریکا نمی‌تواند خلا ایجاد کند یا از طریق شهید کردن مجاهدین به اهداف شوم خود برسد."

طالبان پاکستانی که به تحریک طالبان پاکستان موسوم هستند، گروهی است که پس از یک حادثه خونین در مسجد سرخ اسلام‌آباد در سال ۲۰۰۷ شکل گرفت.

در آن حادثه نیروهای امنیتی پاکستان مسجد سرخ را که گفته می‌شد ده‌ها جنگجوی اسلام‌گرا در آن مستقر بودند، محاصره کردند و پس از نبرد شدید، ۱۷۳ نفر کشته شدند.

گفته می‌شود که تحریک طالبان پاکستان وفاداری خود را به صورت رسمی به ملا عمر رهبر طالبان افغان اعلام کرده است اما این دو گروه دارای ساختارهای فرماندهی مستقل از هم هستند.