انفجار مین در یک مراسم عروسی در افغانستان ۸ نفر را زخمی کرد

Image caption ولایت بغلان یکی از ولایتهای نسبتا آرام افغانستان به حساب می‌اید

مقامات محلی در ولایت بغلان اعلام کرد که انفجار مین در مراسم عروسی یکی از بزرگان محلی در ولایت بغلان در شمال افغانستان باعث زخمی شدن هشت شهروند افغان شده است.

جاوید بشارت سخنگوی پلیس ولایت بغلان در این باره به بی‌بی‌سی گفت که این انفجار حوالی ساعت ۸:۳۰ شب گذشته به وقت محلی در ولسوالی بغلان مرکزی رخ داد.

او افزود که این مین در یک خیمه‌ای که برای پذیرای از مهمانان در بیرون از منزل پرپا شده بود، منفجر شد و هشت نفر از حاضران در این عروسی را زخمی کرد.

آقای بشارت توضیح داد که تحقیقات اولیه پلیس نشان می‌دهد که یک مین کوچک ضد نفر به تازگی در این محل کارگذاری شده بوده، ولی مشخص نیست که عامل آن چه کسانی بوده است.

چندی روز قبل نیز ۱۸ غیرنظامی که رهسپار مراسم عروسی بودند، در نتیجه انفجار مین کنار جاده در ولایت غزنی در جنوب کابل کشته شده‌اند.

به گفت مقامات محلی همه کشته شدگان زنان و کودکان بودند.

انفجار مین‌های کنارجاده‌ که از سوی طالبان برای هدف قرار دادن نیروهای خارجی و امنیتی افغان کارگذاری می‌شود، جان تعدادی زیادی از غیرنظامیان افغان را تا کنون گرفته است.

ملا عمر رهبر طالبان در سال ۱۹۹۸ و زمان حکومت طالبان بر افغانستان، کاربرد مین‌های ضد نفر را "غیر اسلامی و غیر انسانی" خواند و آن را ممنوع کرد. با اینهمه، عناصر مخالف دولت هنوز از این وسیله استفاده می‌کنند.

سازمان ملل متحد چندی قبل از رهبری طالبان خواست تا بار دیگر نظر خود در ممنوعیت استفاده از مین را تکرار و کاربرد آن را متوقف کند.

مطالب مرتبط