یک فرمانده ارشد طالب و ده شورشی دیگر این گروه در غزنی کشته شدند

Image caption احمدی: درُ محمد فرمانده طالبان پنج سال در زندان بگرام زندانی بود و یک سال قبل رها شده بود

مقام های افغان می گویند در جریان عملیات نیروهای امنیتی افغان در روزهای گذشته یک فرمانده ارشد طالبان همراه با ده شورشی دیگر کشته شده‌اند.

محمد علی احمدی معاون والی ولایت غزنی در جنوب کابل تایید کرد که این افراد در محله 'شیله و پارچه' در حد فاصل دو ولسوالی اندر و گیرو، کشته شدند.

آقای احمدی به بی‌بی‌سی گفت:" فرمانده نیروهای طالبان دُرمحمد نام داشت که مدت پنج سال به دلیل فعالیت تخریبی در زندان بگرام زندانی بود و یک سال قبل نیز رها شده بود."

بازداشتگاه بگرام از بزرگترین زندان‌های افغانستان است که در آن افرادی از گروه طالبان، القاعده و دیگر مخالفان مسلح خارجی و داخلی در آن زندانی هستند.

آقای احمدی تاکید کرد که این فرمانده طالبان به عنوان ولسوال نام نهاد این گروه در ولسوالی آب بند ولایت غزنی از طرف این گروه تعیین شده بود و در فعالیت‌های تخریبی در سراسر ولایت غزنی نقش عمده را بازی می‌کرد.

او با اشاره به اینکه درگیری میان نیروهای امنیتی افغان و نیروهای طالبان حدود سه روز ادامه داشت، گفت:" بر اثر انفجار مین، یک خودرو نوع هموی نیروهای امنیتی افغان تخریب و یک سرباز ارتش ملی افغانستان نیز زخمی شد."

آمار دقیق طالبان زندانی در زندانهای افغانستان مشخص نیست، اما هر از گاهی گفته شده که بسیاری از این افراد پس از رهایی از زندان، دوباره به جبهه جنگ علیه دولت بازگشته اند.

هرچند مقامات دولتی می‌گویند آنها کسانی را از زندان ها رها می‌کنند که شواهد کافی برای ثبوت جرم شان وجود ندارد و بی گناه هستند، اما بازگشت دوباره این افراد به جبهه، نشان می‌دهد که چنین ادعایی خیلی هم دقیق نیست.

بسیاری از مردم از حکومت انتقاد می‌کنند که به قیمت خون نیروهای افغان و خارجی، طالبان را بازداشت اما به منظور ترغیب طالبان به روند صلح، آنان را دوباره رها می‌کند.

مطالب مرتبط